Federálny rezervný systém uvádza, že americká ekonomika bude rásť rýchlejšie, ako sa predpokladalo

0
147

Americká centrálna banka očakáva v tomto roku oveľa silnejší rast, ako sa predtým predpokladalo. Je to z dôvodu, že miera zaočkovania stúpne a do ekonomiky začnú prúdiť vládne prostriedky na pomoc.

Predikcia Federálneho rezervného systému predpovedala tento rok priemerný rast na úrovni 6,5% – oproti 4,2%, ktoré predpovedala v decembri.

Fed uviedol, že sa vyhliadky obnovy na trhoch pracovných miest takisto zlepšili.

Napriek modernizácii úradníci nepresadili zvýšenie úrokových sadzieb.

Väčšina členov očakáva, že náklady na pôžičky budú až do roku 2023 takmer nulové. Vyplýva z prognóz, ktoré zverejnil Fed po svojom pravidelnom zasadnutí.

Predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell uviedol, že banka chce vidieť dôkaz o úplnej obnove predtým, ako zaviedla zmenu do svojich politík zameraných na stimuláciu hospodárskej činnosti.

Milióny ľudí zostávajú bez práce a časti ekonomiky, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou, ako voľný čas a pohostinstvo, zostávajú podľa neho slabé. 

„Škody neúmerne zasiahli menšinových pracovníkov a pracovníkov s nízkymi mzdami. Tí sú často poslednými, ktorí profitujú z ekonomického oživenia,“ dodal.

„Keďže chce Fed sprísňovať politiku, pokým inflácia nebude na ceste k trvalému miernemu prekročeniu svojho 2% cieľa zdôrazňujúc, že akékoľvek zvýšenie inflácie by malo byť prechodné, očakávame, že Fed bude plniť svoj záväzok nezvyšovania sadzby aj naďalej,” uviedol Michael Pearce, starší ekonóm USA v spoločnosti Capital Economics.

Očakávané hospodárske oživenie v USA je silnejšie ako v Európe.

Powell sa neobáva, že by slabý rast v zahraničí poškodil USA: „Keď je americká ekonomika silná, táto sila má tendenciu podporovať aj globálnu aktivitu,“ uviedol.

„Bol by som rád, keby Európa rástla rýchlejšie, bol by som rád, keby sa zavádzanie očkovacích látok vyvíjalo plynulejšie,“ uviedol.

Zdroj:

BBC, 2021. US economy to grow faster than forecast, says Federal Reserve. [online]. [cit. 2021-03-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56434910

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here