Facebook zaplatí spoločnosti News Corp za obsah publikovaný v Austrálii

0
135

Facebook súhlasil s tým, že spoločnosti Ruperta Murdocha, News Corp Australia, zaplatí poplatky spojené so žurnalistikou miestnych médií.

Dohoda bola zabezpečená len niekoľko týždňov po tom, čo Austrália prijala kontroverzný zákon zameraný na to, aby technologické platformy platili za spravodajský obsah.

News Corp si minulý mesiac zaistil globálnu dohodu so spoločnosťou Google.

News Corp Australia kontroluje asi 70% obehu novín v Austrálii s titulmi ako The Australian, The Daily Telegraph a The Herald Sun. Vlastní tiež server news.com.au, ako aj konzervatívnu televíznu sieť Sky News Australia.

Austrálska dohoda pokrýva všetok obsah News Corp Australia zdieľaný na Facebooku.

News Corp viedol v Austrálii kampaň s cieľom prinútiť politikov, aby technologickým firmám umožnili platiť za spravodajský obsah na jej stránkach.

Austrálska vláda potom vypracovala legislatívu, ktorá zakotvuje „spravodlivejšie“ rokovania o zmluvách medzi médiami a technologickými spoločnosťami.

Google aj Facebook boli ako spoločnosti silne odolné voči kódexu mediálneho vyjednávania.

To minulý mesiac vyústilo do situácie, keď Facebook na svojej stránke náhle zablokoval všetok prístup k austrálskemu spravodajskému obsahu.

Zákaz správ trval asi týždeň predtým, ako austrálska vláda urobila ústupky a 25. februára prijala zákon.

V utorok výkonný riaditeľ spoločnosti News Corp, Robert Thomson, ocenil dohodu na Facebooku ako „medzník v transformácii obchodných podmienok pre žurnalistiku“.

Zdroj:

BBC, 2021. Facebook to pay News Corp for content in Australia [online]. [cit. 2021-03-16]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-australia-56410335

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here