Facebook nie je jedinou spoločnosťou, ktorá buduje metaverse. Tu sú ďalšie spoločnosti, ktoré súperia s Meta

0
99

Po tom, čo Facebook spôsobil šialenstvo zmenou svojho mena na Meta v snahe využiť príležitosti v „metaverse“, množstvo spoločností oznámilo svoje vlastné plány pre virtuálnu realitu (VR).

Metaverse je termín vytvorený v roku 1992 v sci-fi románe „Snow Crash“, ktorý kombinuje predponu „meta“ (čo znamená, že ukazuje alebo naznačuje explicitné uvedomenie si seba samého) a slovo „vesmír“ na opis virtuálneho vesmíru, ku ktorému má prístup VR technológia.

Ponúkame vám prehľad niektorých spoločnosti, ktoré budujú to, čo by mohlo byť budúcnosťou technológií.

Tencent

Čínsky sociálny mediálny a herný gigant Tencent údajne vstupuje do metaverse. Spoločnosť tento rok zaregistrovala veľa ochranných známok súvisiacich s metaverse pre svoju sociálnu stránku QQ. 

Tencent má strategické partnerstvá, ako napríklad s Epic Games a hernou platformou Roblox. Navyše, impérium spoločnosti Tencent zahŕňa virtuálne kancelárie a mobilné platby, takže by malo obrovské publikum vo viacerých odvetviach.

Roblox Corporation

Platforma videohier Roblox Corporation vstúpila na verejnosť iba tento rok, ale v novembri oznámila plány na metaverse.

Spoločnosť tvrdí, že chce vytvoriť virtuálny priestor, kde sa ľudia môžu „spojiť v rámci miliónov 3D zážitkov, aby sa mohli učiť, pracovať, hrať sa, tvoriť a socializovať sa“.

Nikeland

Športový gigant Nike sa spojil s Robloxom a vytvoril virtuálny svet s názvom Nikeland. Platforma umožní používateľom obliecť svojich avatarov do oblečenia a tenisiek Nike.

Dyson

Oblečenie nie je jediným tovarom, ktorý môže nájsť svoje miesto v metavesmíre. Výrobca domácich spotrebičov Dyson, známy svojimi vysávačmi, vytvoril Dyson Demo VR. Umožňuje vám použiť simulačnú a vizualizačnú technológiu, aby ste si mohli vyskúšať jej fény, stylery a žehličky na vlasy doma.

Aldin Dynamics

Islandská start-up VR softvérová spoločnosť Aldin Dynamics buduje virtuálny svet založený na hre Waltz of the Wizards. Aldin chce poskytnúť miesto, kde môže ožiť vaša fantázia.

Epic Games 

Ide o spoločnosť, ktorá stojí za videohrou Fortnite. Platforma umožňuje hráčom zúčastniť sa tanečných večierkov a virtuálnych koncertov, ako napríklad koncertu pre popovú hviezdu Arianu Grande.

Sensorium

Spoločnosť Sensorium, ktorú vlastní ruský miliardár Michail Prochorov, buduje Motion World. Dá sa to vysvetliť ako vysokografická podvodná virtuálna krajina. Spoločnosť hovorí, že to bude tiež priestor pre používateľov, aby si oživili svoju myseľ meditáciami a praktikami pohody.

Nvidia

Kalifornský výrobca čipov spoločnosť Nvidia namiesto nazýva metaverse Omniverse. Jej platforma spája 3D svety do zdieľaného virtuálneho vesmíru. Omniverse možno použiť na projekty, ako je vytváranie skutočných simulácií budov a tovární.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Facebook is not the only company building a metaverse. Here are the other companies rivalling Meta. [online]. [cit. 2021-11-18]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/22/facebook-is-not-the-only-company-building-a-metaverse-here-are-the-other-company-s-rivalli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here