17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Európsky poslanec: ,,Nesmieme dovoliť, aby sa Zuckerberg stal centrálnou bankou"

Európsky poslanec: ,,Nesmieme dovoliť, aby sa Zuckerberg stal centrálnou bankou”

Európska centrálna banka môže byť čoskoro dotlačená k väčšej regulácii kryptomeny. Jedným z dôvodov je znepokojenie nad projektom Diem od spoločnosti Facebook.

Projekt Diem od spoločnosti Facebook otvára cestu ďalším spoločnostiam Big Tech na zakladanie ich vlastných kryptomien a stablecoinov.

Zákonodarcovia Európskeho parlamentu sa pokúšajú dať Európskej centrálnej banke (ECB) väčšiu regulačnú moc.

„Nesmieme dovoliť, aby sa Mark Zuckerberg stal centrálnou bankou,” uviedol Dr. Stefan Berger, člen Európskej ľudovej strany (EP), po predložení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k návrhu zákona, ktorý požaduje väčšiu reguláciu emitentov digitálnych aktív.

Septembrový návrh: Nariadenie Európskej komisie o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), vyžaduje, aby ECB „stanovila jednotné pravidlá pre poskytovateľov a emitentov služieb kryptomien na úrovni EÚ”

Ak dôjde k schváleniu MiCA, z EÚ sa pravdepodobne stane najviac krypto-regulované miesto na planéte.

Dr. Berger uviedol, že ECB musí byť pripravená na silu globálnych stablecoinov, najmä na Facebook Diem, projekt stablecoinu zameraného na narušenie tradičného platobného trhu s nízkymi poplatkami, škálovateľnosťou a rýchlym zúčtovaním. 

Projekt Diem vystrašil zákonodarcov, a to najmä v EÚ. Tí po zavedení meny vidia potenciálnu hrozbu pre fiškálny status quo. 

„Facebook má viac ako 2 miliardy používateľov,” uviedol Dr. Berger.

„Zavedením vlastnej meny by mohol zo dňa na deň získať moc centrálnej banky. Meny však nepatria do rúk súkromnej spoločnosti. Nesmieme dovoliť, aby sa Zuckerberg stal centrálnou bankou,” dodal.

Dr. Berger okrem toho poznamenal, že digitálne euro, o ktorom sa diskutuje, by bolo „najlepšou odpoveďou” na silný stablecoin, akým je Facebook Diem. 

„Potrebujeme bezpečnú formu digitálnych peňazí v rýchlo sa meniacom digitálnom svete,” uviedol. 

Momentálne to však vyzerá, že inštitúcie ako ECB môžu zaostávať za veľkými projektmi v oblasti kryptomeny vrátane projektu Diem od spoločnosti Facebook.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. We Must Not Let Zuckerberg Become a Central Bank’: European MP. [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné na: https://decrypt.co/61837/zuckerberg-become-central-bank-european-mp

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments