27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Digitálna Etiópia 2025

Digitálna Etiópia 2025

Systém národnej identity založený na blockchaine je jadrom Digitálnej Etiópie 2025, stratégie digitálnej transformácie krajiny. 

Vláda nedávno vydala národný štandard identity. Blockchain ID Atala PRISM bude prvým systémom, ktorý vydáva ID na základe tohto štandardu. 

Stratégia sa snaží riadiť transformáciu krajiny na jednu zo svetových krajín so strednými príjmami prostredníctvom digitalizácie sektorov ako je poľnohospodárstvo, výroba a cestovný ruch.

Etiópia skúma širšie prijatie produktov Atala od spoločnosti IOHK. Medzi ne patrí aj platforma PRISM, od „sledovania” malých poľnohospodárskych dodávateľských reťazcov založených na blockchaine po digitálne identifikácie pre dopravu alebo zdravotnú starostlivosť. 

IOHK už vedie diskusie o systéme cestovných lístkov na báze blockchainu v Addis Abebe.

Blockchain Cardano od IOHK umožní presné sledovanie známok jednotlivcov, správania, dochádzky a dosiahnutého vzdelania vo všetkých materských, základných a všeobecných stredných školách. 

Učitelia systém použijú tiež na organizáciu rozvrhov alebo prenosov a na oznámenie správania jednotlivcov alebo predčasného ukončenia školskej dochádzky. Okrem toho by sa projekt mohol rozšíriť na univerzity, kde sa tituly overujú aj na blockchaine Cardano. To umožňuje zamestnávateľom ľahko overiť pravosť dokladov o vzdelaní uchádzačov.

IOHK už dlho uznáva, že rozvojové krajiny by mohli jedinečne ťažiť z blockchainovej technológie. Bolo by to práve kvôli ich nedostatku zabudovaných, starších digitálnych systémov a skutočnosti, že blockchainy sú lacnejšie ako ťažkopádna infraštruktúra. 

IOHK už spolupracuje s ostatnými vládami na využívaní blockchainu na digitalizáciu verejných služieb, vrátane projektu s gruzínskym ministerstvom školstva. Ten je priekopníkom vo využívaní svojich produktov Atala na podporu systému overovania diplomov založeného na blockchaine. 

V roku 2019 IOHK tiež uskutočnila pilotný vzdelávací program vývoja softvéru pre všetky ženy zameraný na blockchainové riešenia.

„Transformácia vzdelávania na základe blockchainu v Etiópii je kľúčovým míľnikom v misii IOHK poskytovať ekonomickú identitu a zamestnanosť, sociálne a finančné služby pre digitálne vylúčených. Po piatich rokoch výskumu a vývoja je Cardano teraz dosť vyspelé na to, aby podporilo blockchainové riešenie. To sa môže rozšíriť tak, aby to slúžilo celej národnej populácii. Tento projekt by mohol osvetliť cestu blockchainovým inováciám tretej generácie v celej Afrike a v rozvojovom svete. Okrem toho by mohol priniesť dôležité služby tým, ktorí už boli od nich odrezaní,” uviedol africký prevádzkový riaditeľ IOHK, John O’Connor.

IOHK založil vizionár blockchainu a spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum ,Charles Hoskinson. Bolo to počas misie demokratizácie sociálnych a finančných služieb pre 1,7 miliardy „nebankových” ľudí na svete.

„Etiópske údolie Sheba je uznávané ako popredné centrum umelej inteligencie v Afrike. Až 70 % našich absolventov univerzít sa zúčastňovalo jednotlivých predmetov v rámci STEM. My sme teraz na čele pri využívaní blockchainu na digitalizáciu vzdelávania. Toto tvorí kľúčové pole našej Národnej stratégie digitálnej transformácie a podporí jedinečne transparentný vzdelávací systém založený na dátach a dynamických učebných osnovách. Veríme, že blockchain ponúka kľúčovú príležitosť na ukončenie digitálneho vylúčenia a rozšírenie prístupu k vysokoškolskému vzdelávaniu a zamestnaniu,” vyhlásil Etiópsky minister školstva, Getahun Mekuriya.

Zdroj:

CRYPTONINJAS, 2021. IOHK partners with Ethiopian government for student IDs on Cardano blockchain. [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné na: https://www.cryptoninjas.net/2021/04/27/iohk-partners-with-ethiopian-government-for-student-ids-on-cardano-blockchain/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments