-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Komodity Ďalší prudký nárast ceny ropy, čo je za tým?

Ďalší prudký nárast ceny ropy, čo je za tým?

Začiatok tohto týždňa priniesol so sebou skvelé správy pre obchod s ropou. Včera ráno začali ceny ropy typu Brent prudko stúpať. Komoditu podporil aj optimizmus, ktorý je úzko spätý s vyhliadkami na zotavenie dopytu po oživení globálnej ekonomiky.

Ropa Brent prekonala hranicu 70 USD za barel

V pondelok vzrástla cena ropy o viac ako 2%. Určite zaujímavou informáciou, ktorá poteší priaznivcov čierneho zlata je, že sa cena ropnej zmesi Brent od začiatku pandémie Covid-19 poprvýkrát vyšplhala nad 70 USD/barel. V prípade ropnej zmesi WTI je to najvyššia hodnota zaznamenaná za posledné dva roky. Táto situácia je aj reakciou trhov na správy o raketových útokoch, ktoré mali byť zamerané na zariadenia saudskoarabského energetického gigantu, spoločnosti Aramco.

WTI v číslach

Predaj jedného barelu americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa včera ráno, konkrétne o 7.15 SEČ, vyšplhal na 67,48 USD (56,52 €). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom na konci obchodovania to bolo o 1,39 USD alebo 2,10 % viac.

Kontrakt s Brentom takisto rastie

Cena kontraktu schváleného v máji minulého roka na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 1,50 USD. V percentách to predstavuje 2,16 % na 70,86 USD za barel.

Vyzerá to na veľmi sľubné a rýchle naštartovanie ekonomiky najmä počas pandémie, ktorá väčšinou negatívne ovplyvnila trhy. Kým minulý rok zažila táto komodita svoje búrlivé obdobia a prepady cien, tento rok sa javí ako presný protiklad. Pokiaľ tento stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej, priemyselné odvetvie sa môže tešiť na veľmi úspešný rok 2021.

Zdroj:

AKTUALITY.SK, 2021. Ceny ropy strmo vzrástli, Brent prekonala hranicu 70 USD za barel [cit. 2021-03-08]. [online]. Dostupné na: https://www.aktuality.sk/clanok/871599/ceny-ropy-strmo-vzrastli-brent-prekonala-hranicu-70-usd-za-barel/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments