Ďalší prudký nárast ceny ropy, čo je za tým?

0
492

Začiatok tohto týždňa priniesol so sebou skvelé správy pre obchod s ropou. Včera ráno začali ceny ropy typu Brent prudko stúpať. Komoditu podporil aj optimizmus, ktorý je úzko spätý s vyhliadkami na zotavenie dopytu po oživení globálnej ekonomiky.

Ropa Brent prekonala hranicu 70 USD za barel

V pondelok vzrástla cena ropy o viac ako 2%. Určite zaujímavou informáciou, ktorá poteší priaznivcov čierneho zlata je, že sa cena ropnej zmesi Brent od začiatku pandémie Covid-19 poprvýkrát vyšplhala nad 70 USD/barel. V prípade ropnej zmesi WTI je to najvyššia hodnota zaznamenaná za posledné dva roky. Táto situácia je aj reakciou trhov na správy o raketových útokoch, ktoré mali byť zamerané na zariadenia saudskoarabského energetického gigantu, spoločnosti Aramco.

WTI v číslach

Predaj jedného barelu americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa včera ráno, konkrétne o 7.15 SEČ, vyšplhal na 67,48 USD (56,52 €). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom na konci obchodovania to bolo o 1,39 USD alebo 2,10 % viac.

Kontrakt s Brentom takisto rastie

Cena kontraktu schváleného v máji minulého roka na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 1,50 USD. V percentách to predstavuje 2,16 % na 70,86 USD za barel.

Vyzerá to na veľmi sľubné a rýchle naštartovanie ekonomiky najmä počas pandémie, ktorá väčšinou negatívne ovplyvnila trhy. Kým minulý rok zažila táto komodita svoje búrlivé obdobia a prepady cien, tento rok sa javí ako presný protiklad. Pokiaľ tento stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej, priemyselné odvetvie sa môže tešiť na veľmi úspešný rok 2021.

Zdroj:

AKTUALITY.SK, 2021. Ceny ropy strmo vzrástli, Brent prekonala hranicu 70 USD za barel [cit. 2021-03-08]. [online]. Dostupné na: https://www.aktuality.sk/clanok/871599/ceny-ropy-strmo-vzrastli-brent-prekonala-hranicu-70-usd-za-barel/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here