20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Správy zo sveta Apple bude čeliť protimonopolným poplatkom EÚ za sťažnosť na Spotify

Apple bude čeliť protimonopolným poplatkom EÚ za sťažnosť na Spotify

Európska komisia pravdepodobne doručí výrobcovi telefónov iPhone, spoločnosti Apple, vyhlásenie o námietke proti porušovaniu protimonopolných pravidiel po sťažnosti zo služby Spotify.

„Existuje možnosť, že obvinenie bude predložené v najbližších týždňoch,” uviedli zdroje blízke tejto záležitosti agentúre Reuters.

Tento vývoj nasleduje po sťažnosti Spotify z roku 2019. Tá obvinila spoločnosť Apple z nespravodlivej výhody, keď propagovala Apple Music na úkor konkurencie. Americká firma údajne účtovala vysokú províziu z predaja v App Store, aby si podmanila súperov.

EÚ pravdepodobne získala dostatok dôkazov, ku ktorým by sa mala spoločnosť Apple vyjadriť. Protimonopolní úradníci však zatiaľ nevydali oficiálne vyhlásenie. Rozsah poplatkov je teda nejasný.

Regulačné orgány EÚ preto určia, či má Apple zaplatiť pokutu. Komisia by tiež mohla pokročiť v ceste k vytvoreniu konkurenčného prostredia.

Spoločnosť Spotify poznamenáva, že zvýšila mesačný poplatok za predplatné za svoju prémiovú službu, aby tak pokryla ďalšie náklady. Namietala tiež proti 30% poplatku účtovanému vývojárom aplikácií za používanie nákupného systému Apple v aplikácii.

Apple však tvrdí, že Spotify bola povýšená na najväčšiu európsku streamovaciu službu prostredníctvom miliónov stiahnutí aplikácií. Spoločnosť Apple označila sťažnosť za nepodloženú a poznamenáva, že: 

„Je sklamaním, že Európska komisia postupuje proti nepodloženým sťažnostiam niekoľkých spoločností, ktoré nechcú hrať podľa rovnakých pravidiel ako ostatní.”

Spoločnosť Apple tiež obvinila Spotify z vedomého poskytovania nepravdivých informácií o poplatkoch, ktoré platí spoločnosti Apple prostredníctvom App Store.

Prípad je súčasťou štyroch vyšetrovaní, ktoré sa proti spoločnosti Apple začali v Európe od roku 2020. 

Apple je tiež predmetom skúmania svojich usmernení týkajúcich sa elektronických kníh a audiokníh konkurencie. Ďalej sú predmetom kontroly zmluvné podmienky Apple Pay.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Apple to face EU antitrust charges over Spotify complaint. [cit. 2021-03-06]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/apple-to-face-eu-antitrust-charges-over-spotify-complaint/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments