25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Covid: Taliansko „blokuje" dodávku vakcíny AstraZeneca do Austrálie

Covid: Taliansko „blokuje” dodávku vakcíny AstraZeneca do Austrálie

Talianska vláda zablokovala vývoz zásielky vakcíny Oxford-AstraZeneca do Austrálie. Rozhodnutie má vplyv na 250 000 dávok vakcíny vyrobenej v talianskom závode AstraZeneca.

Taliansko je prvou krajinou EÚ, ktorá začala využívať nové nariadenia bloku, ktoré umožňujú zastavenie vývozu. Ak spoločnosť poskytujúca vakcíny nesplní svoje záväzky voči EÚ. Tento krok podľa správ podporila Európska komisia.

Spoločnosť AstraZeneca počas prvých troch mesiacov roka poskytne iba 40% dohodnutej dodávky. Ako nedostatok uviedla výrobné problémy.

V januári potom taliansky premiér Giuseppe Conté označil oneskorenie dodávok vakcín spoločnosťou AstraZeneca aj spoločnosťou Pfizer za „neprijateľné” a obvinil spoločnosti z porušovania ich zmlúv. 

EÚ je všeobecne kritizovaná za pomalé tempo jej očkovacieho programu.

Austrália začala svoj očkovací program minulý týždeň použitím vakcíny Pfizer / BioNTech. V piatok sa malo začať s očkovaním vakcínou AstraZeneca.

Čo na to hovorí Taliansko?

Talianska vláda sa minulý týždeň obrátila na Európsku komisiu s tým, že je jej zámerom zásielku zablokovať. Ministerstvo vo štvrtok vo svojom vyhlásení tento krok vysvetlilo tým, že žiadosť o autorizáciu dostala 24. februára.

Uviedlo, že predchádzajúce žiadosti dostali zelenú, pretože zahŕňali obmedzený počet vzoriek na vedecký výskum. Ale vzhľadom na jej oveľa väčšiu veľkosť, pre viac ako 250 000 dávok, bola žiadosť zamietnutá.

Tento krok vysvetlil tým, že Austrália sa nenachádzala na zozname „zraniteľných” krajín.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Covid: Italy ‘blocks’ AstraZeneca vaccine shipment to Australia. [cit. 2021-03-04]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-europe-56279202

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments