21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Covid: Joe Biden sľubuje, že vakcíny budú k dispozícii pre všetkých dospelých...

Covid: Joe Biden sľubuje, že vakcíny budú k dispozícii pre všetkých dospelých v USA do konca mája

„USA budú mať do konca mája dostatok očkovacích látok proti vírusu pre každého dospelého,” uviedol prezident Joe Biden.

Varoval ľudí, aby „zostali ostražití”, pretože „tento boj sa zďaleka neskončil”, pričom nové varianty ochorenia vyvolávajú veľké obavy.

Jeho opatrnosť je v rozpore s niektorými štátmi, ktoré uvoľňujú obmedzenia s cieľom podporiť svoje ekonomiky. Aj keď od začiatku roka došlo v prípadoch k prudkému poklesu, v niektorých oblastiach sa tento pokles ustálil, čo vyvolalo obavy z ďalšej vlny.

Nové varianty Covid-19 predstavujú „skutočnú hrozbu” pre pokrok vakcín. Podľa výskumu Univerzity Johns Hopkins USA bolo od začiatku pandémie zaznamenaných 28,7 milióna infekcií a 516 000 úmrtí súvisiacich s Covid-19.

Bolo podaných viac ako 76 miliónov očkovacích dávok, čo pokrýva 15,3% populácie. USA zostávajú na dobrej ceste splniť prísľub prezidenta Bidena dodať 100 miliónov dávok očkovacej látky Covid-19 počas jeho prvých 100 dní v úrade.

Prezident uviedol, že výrobca liekov Merck, ktorý tento rok ukončil prácu na vlastnej vakcíne, teraz pomôže spoločnosti Johnson & Johnson s výrobou jej novo schváleného jednorazového lieku.

„Teraz sme na dobrej ceste, aby sme do konca mája dostali dostatok vakcín pre každého dospelého človeka v Amerike“, uviedol.

ZDROJ: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56262687

Pri všeobecnom uvoľňovaní obmedzení bol však opatrnejší a uviedol, že si nie je istý, kedy bude možný návrat do normálu.

Čo robia ďalšie štáty USA?

Niektoré teraz uvoľňujú pravidlá aj napriek varovaniu najvyšších federálnych zdravotníckych úradníkov z minulého týždňa, aby nepoľavovali v opatreniach.

Guvernér Texasu v utorok vydal príkaz s účinnosťou od 10. marca, ktorý ruší väčšinu opatrení zavedených počas pandémie.

Greg Abbott zrušil nariadenie, ktoré nariaďuje ľuďom nosiť ochranné rúška a uviedol, že firmám bude umožnené pokračovať v plnej kapacite budúci týždeň.

„Teraz je čas otvoriť Texas na 100%,” uviedol. Ďalej dodal, že so zvýšeným očkovaním a zlepšenou liečbou vakcíny Covid-19 bude štát „teraz v oveľa lepšej pozícii”.

Po odstránení opatrenia nosenia rúšok v Texase nasledoval štát Mississippi. V ňom odstránenie opatrenia začne platiť ešte skôr, teda od stredy.

Uvoľnenie niektorých pravidiel ohlásili aj ďalšie štáty vrátane Michiganu a Louisiany.

Michigan, ktorý má demokratického guvernéra, má zmierniť kapacitné obmedzenia v reštauráciách a na verejných a rezidenčných zhromaždeniach.

Politiku verejného zdravia v USA majú na starosti jednotlivé štáty. Na začiatku pandémie Covid-19 väčšina zaviedla obmedzenia v podnikaní a cestovaní.

Úradníci v zdravotníctve varovali, že pandémia ešte zďaleka neskončila a ak sa opatrenia odstránia príliš skoro, môže sa počet prípadov rapídne zvýšiť.

V pondelok varoval riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA pred „potenciálnou štvrtou vlnou a nárastom prípadov”.

Údaje Covid-19 ukazujú, že zatiaľ čo infekcie a úmrtia v posledných týždňoch klesali, v porovnaní s ostatnými krajinami sú stále na vysokej úrovni.

Výskyt nových variantov si môže vyžadovať aj posilňovacie dávky pre už očkovaných.

Ako ovplyvnil Covid USA?

Podľa výskumu univerzity Johns Hopkins predstavuje 28,7 milióna potvrdených infekcií v USA takmer dvojnásobok v porovnaní s druhou najvyššou mierou infikovanosti v Indii (11 miliónov) a Brazílii (10,5 milióna).

USA sú na deviatom mieste v počte úmrtí na 100 000 obyvateľov, hneď za krajinami ako Spojené kráľovstvo a Taliansko.

Očakáva sa, že do 1. júna zomrie na vírus najmenej ďalších 90 000 Američanov, tvrdí projekcia Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia (IHME).

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Covid: Joe Biden promises vaccines will be available for every US adult by end of May. [cit. 2021-03-03]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56262687

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments