17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky: „Súkromie sa ukazuje ako najdôležitejšia vlastnosť...

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky: „Súkromie sa ukazuje ako najdôležitejšia vlastnosť digitálneho eura”

Keď v apríli vystúpil člen predstavenstva Európskej centrálnej banky, Fabio Panetta, vo Výbore pre hospodárske a menové veci Európskej únie, zdôraznil dôležitosť súkromia v budúcom možnom zavedení CBDC.

ECB uskutočnila verejnú konzultáciu o možnosti digitálneho eura. Získala názory viac ako 8 000 jednotlivcov a podnikateľov. Odpovede naznačovali, že súkromie bolo číslo jeden, keď išlo o problémy týkajúcich sa vydávania digitálnej meny centrálnej banky.

Keďže 43 % respondentov označilo súkromie za základnú požiadavku, spoločnosť Panetta vyhlásila, že digitálne euro by mohlo tieto požiadavky splniť bez zmiernenia bezpečnostných štandardov.

Ďalšie odpovede z prieskumu zdôraznili potrebu digitálneho eura na zabezpečenie bezpečných platieb (18 %), zatiaľ čo iné sa zamerali na cezhraničné platby v rámci Európskej únie (11%). Niektorí respondenti zdôraznili potrebu nízkych poplatkov (9 %) a možnosti používať systém, aj keď sú offline (8 %).

„Ako som už spomenul, súkromie sa ukazuje ako najdôležitejšia vlastnosť digitálneho eura. Ochrana osobných údajov používateľov a zabezpečenie vysokej úrovne dôvernosti budú preto prioritou našej práce,” uviedol Panetta.

ECB skutočne skúmala techniky zvyšovania ochrany súkromia už predtým, ako sa objavil koncept digitálneho eura. Predbežný výskum naznačil, že digitálny systém je možné naďalej monitorovať z hľadiska nelegálnej činnosti. Pritom je stále umožnená transparentnosť a ochrana súkromia.

Bývalá produktová manažérka spoločnosti Apple a súčasná hlavná operátorka Oasis Labs, Anne Fauvre-Willis, uviedla: „EÚ sa v minulosti osvedčila ako koncepcia ochrany súkromia spotrebiteľov. To sa ale nebude veľmi počítať, ak sa digitálne euro vydáva v centralizovanom systéme.”

„EÚ má za sebou dobrú povesť v oblasti ochrany spotrebiteľa, ale stále je to centralizovaný systém,” dodala.

Ak by sa malo napríklad vydávať digitálne euro na blockchaine Ethereum, podliehalo by rovnakej úrovni decentralizácie a autonómie ako Ethereum (ETH) a všetkým ostatným tokenom vydávaným prostredníctvom Etherea.

Ale možnosť centrálnej banky postúpiť všetku kontrolu nad jej peňažnou zásobou decentralizovanej sieti sa javí ako veľmi nepravdepodobná.

Fauvre-Willis navyše tvrdí, že vďaka prirodzenej túžbe ľudí ísť najjednoduchšou cestou, ktorá je k dispozícii, môžu používatelia prúdiť k digitálnemu euru bez ohľadu na to, koľko súkromia sa v tomto procese vzdajú.

„Pokiaľ ide o ľudí, ktorí prijímajú digitálne euro, bohužiaľ si myslím, že ľahkosť zvíťazí nad súkromím,” uviedla Fauvre-Willis.

„Ochrana osobných údajov je vlastnosť, ale nestačí len na to, aby ľudí prinútila zmeniť svoje správanie. Namiesto toho pre tých z nás, ktorí skutočne veria v súkromie, sa musíme súčasne usilovať o výrobu pútavých a život meniacich produktov. Zároveň musíme dať súkromie do centra toho, čo vyrábame,” dodala.

ECB stále vedie výskum možnosti digitálneho eura. Konečné rozhodnutie sa má prijať do leta 2021.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Digital euro’s privacy promise not worth a centralized system, Oasis exec says. [online]. [cit. 2021-05-04]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/digital-euro-s-privacy-promise-not-worth-a-centralized-system-oasis-exec-says

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments