-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Technológie Čínsky startup s elektrickými autami hlási nárast predaja za rok 2020

Čínsky startup s elektrickými autami hlási nárast predaja za rok 2020

Start-upy elektrických vozidiel (EV) v Číne zaznamenali v roku 2020 nárast dodávok napriek globálnej finančnej kríze spôsobenej pandémiou COVID-19.

Čína je najväčším trhom s elektrickými vozidlami na svete. No pandémia narušila priemysel v prvom štvrťroku roku 2020, keď došlo k zatvoreniu tovární a pozastaveniu opatrení na zabránenie šírenia vírusu.

Údaje čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológií ukazujú, že priemysel elektrických vozidiel sa postupne spamätáva z prepadu.

Ministerstvo uviedlo, že zatiaľ čo celkový predaj osobných automobilov medzi januárom a novembrom poklesol o 7,6 % pred rokom, predaj čisto elektrických vozidiel sa za rovnaké obdobie zvýšil o 4,4%. 

Správy o predaji od troch čínskych začínajúcich elektromobilov naznačujú, že rok 2021 by mohol byť pre tento priemysel sľubným rokom.

Nio sa stáva jednou z najvýkonnejších čínskych spoločností 

Spoločnosť Nio, najbližší čínsky konkurent spoločnosti Elon Musk’s Tesla, zaznamenala za rok 2020 zisky o viac ako 1100%, aby sa stala jednou z najvýkonnejších čínskych spoločností kótovaných v USA. 

Podľa spoločnosti sa jej dodávky medziročne zvýšili o viac ako dvojnásobok, na 43 728 automobilov.

„Rok 2020 bol pre celý svet náročným rokom. Na tomto pozadí spoločnosť Nio počas tejto doby dosiahla po sebe idúce rekordné čísla predaja a uzavrela rok na vysokej úrovni pozoruhodnými decembrovými dodávkami viac ako 7 000 vozidiel,” uviedol zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti, Nio William Bin Li.

Spoločnosť Li Auto uviedla, že v roku 2020 predala 32 624 automobilov. Bolo to zhruba rok po tom, čo dodala svoje prvé vozidlá. Spoločnosť Xpeng pre inteligentné elektrické vozidlá tiež uviedla, že minulý rok dodala 27 041 automobilov. To je viac ako dvojnásobok počtu dodávok spred roka.

Zvýšený dopyt po čínskych elektromobiloch je výsledkom úsilia vlády stimulovať odvetvia ovplyvnené vírusom. 

Dotácie poskytované na stimulovanie predaja elektromobilov sa mali skončiť minulý rok. Čína sa však rozhodla predĺžiť poskytovanie dotácií o ďalšie dva roky, a to o 10% v roku 2020, 20% v roku 2021 a 30% v roku 2022.

Čína sa usiluje stať sa svetovým lídrom v oblasti elektrických automobilov, pretože sa zameriava na zníženie dopytu po dovážanej rope, zlepšenie kvality ovzdušia a zvýšenie konkurencieschopnosti svojho automobilového priemyslu. 

V rokoch 2009 až 2017 vynaložila krajina zhruba 60 miliárd $ na rozvoj miestneho odvetvia elektrických vozidiel.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. China’s EV startups report car sales surge in 2020 [online]. [cit. 2021-03-04]. Dostupné na: https://finbold.com/chinas-ev-startups-report-car-sales-surge-in-2020/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments