21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Kryptomeny Veľká Británia zmrazila daňovú hranicu pre majiteľov BTC

Veľká Británia zmrazila daňovú hranicu pre majiteľov BTC

Britský minister financií, Rishi Sunak, dnes oznámil zmrazenie minimálnej výšky dane z kapitálových výnosov na nasledujúcich päť rokov. To znamená, že držitelia BTC vo Veľkej Británii nebudú zasiahnutí masívnym daňovým výmerom, ako sa predtým očakávalo.

Sunak údajne uvažoval o zvýšení dane z kapitálových výnosov ako o spôsobe zmiernenia ekonomického dopadu masívnych pôžičiek vlády. Doteraz to bolo počas pandémie COVID-19 až 280 miliárd GBP.  

Minulý rok požiadal Úrad pre zjednodušenie daní o kontrolu dane a odporučil jej zvýšenie v súlade s daňou z príjmu, efektívne zdvojnásobenie sadzieb a výrazné zníženie daňovej hranice. 

Keby boli tieto zmeny implementované, zisk 50 000 GBP z investície pre daňových poplatníkov s vyššou sadzbou by sa zvýšil z 7 500 GBP na 19 000 GBP. To predstavuje nárast o 150%.

V súčasnosti sú daňoví poplatníci povinní platiť daň z kapitálových výnosov iba pri ziskoch nad 12 300 GBP a pre daňových poplatníkov so základnou sadzbou (tí vo Veľkej Británii, ktorí majú ročný príjem až 50 000 GBP) je daň z kapitálových výnosov 10%. Existuje tiež hranica 20% pre daňovníkov s vyššou sadzbou. Je pre tých, ktorí zarábajú viac ako 50 000 GBP.

Podľa HM Revenue and Customs sú držitelia BTC povinní platiť zisky z kapitálovej dane. Najmä vtedy, keď svoje BTC predajú, vymenia za inú kryptomenu, použijú ich na platbu za tovar či služby alebo keď ich dajú niekomu inému. 

Keby teda boli tieto daňové zmeny zavedené, mohli by mať vážne dôsledky pre majiteľov BTC. Najmä preto, že cena BTC tento rok vystrelila nad 36 000 libier.

Ako bolo oznámené dnes, hranica dane z kapitálových výnosov zostane rovnaká na úrovni 12 300 GBP až do roku 2026.

Sunak tiež uviedol, že Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť predpovedá, že britská ekonomika sa do polovice budúceho roka vráti na pôvodnú úroveň ako pred rokom COVID-19.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Budget 2021: UK Bitcoin Owners Relax as Capital Gains Tax Stays Flat. [cit. 2021-03-03]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/60048/budget-2021-uk-bitcoin-holders-avoid-capital-gains-tax-rises

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments