23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Čína študuje krypto ako investičný nástroj, tvrdí zástupca guvernéra PBoC

Čína študuje krypto ako investičný nástroj, tvrdí zástupca guvernéra PBoC

Predstaviteľ centrálnej banky uviedol, že stablecoiny vydané súkromnými spoločnosťami môžu vyžadovať „prísnejšie regulačné pravidlá”ako Bitcoin.

Li Bo, nedávno vymenovaný zástupca guvernéra Čínskej ľudovej banky (PBoC), údajne hovoril o výhodách kryptomeny ako investičného nástroja. Zdôrazňoval regulačnú neistotu v krajine obklopujúcej digitálne aktíva.

Šéf PBoC uviedol, že pre centrálnu banku stále existujú regulačné riziká, pričom sa zmienil o svojom predchádzajúcom zákaze počiatočnej ponuky coinov a búrz kryptomeny. 

Li údajne uviedol: „PBoC bude pokračovať v zachovávaní súčasných opatrení a postupov, pretože skúma všetky možné zmeny v regulácii, zdá sa však, že uznáva investičný potenciál kryptomeny.”

„Veríme, že Bitcoin a stablecoiny sú šifrované aktíva”, uviedol Li. „Šifrované aktíva sú možnosťou investovania, nie samotnou menou. Je to alternatívna investícia, nie samotná mena. Preto sa domnievame, že kryptomeny by v budúcnosti mali hrať dôležitú úlohu, či už ako investičný nástroj, alebo ako alternatívna investícia.”

Zástupca guvernéra PBoC dodal, že stablecoiny vydané súkromnými spoločnosťami môžu vyžadovať „prísnejšie regulačné pravidlá“ ako BTC. Uviedol:

„Ak bude mať v budúcnosti stablecoin nádej, že sa stane široko používaným platobným nástrojom, musí podliehať prísnemu dohľadu.”

Li, jeden zo siedmich zástupcov guvernéra PBoC Yi Gang a bývalý viceprimátor čínskej samosprávy Chongqing, zjavne zaujíma silnejšiu pozíciu pre centrálnu banku, aby uznala kryptomenu ako uchovávateľ hodnoty. Jeho vymenovanie za zástupcu guvernéra bolo oznámené minulý týždeň.

Jeho komentáre prichádzajú po boku bývalého prezidenta PBoC Zhou Siao-čchua. Ten sa tiež zúčastnil na fóre Boao. Zdalo sa, že rozlišuje medzi „skutočnou ekonomikou” a tou, v ktorej hrajú úlohu digitálne meny:

„Financie majú slúžiť reálnej ekonomike. Či už ide o digitálnu menu alebo digitálne aktíva, mali by byť úzko prepojené s reálnou ekonomikou a slúžiť reálnej ekonomike.”

Čínska centrálna banka v súčasnosti napreduje s pilotným projektom svojho digitálneho jüanu. Ten bol prvýkrát navrhnutý v roku 2014. Teraz testuje digitálnu menu vo veľkých mestách po celej krajine. 

Li dodal: „PBoC sa bude zameriavať predovšetkým na domáce použitie digitálneho jüanu, pričom bude hovoriť o tom, že Čína môže z dlhodobého hľadiska zvážiť cezhraničné platby a transakcie.” 

Krajina údajne plánuje uvedenie digitálnej meny do života na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. China is studying crypto as an investment tool, says PBoC deputy governor. [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/china-is-studying-crypto-as-an-investment-tool-says-pboc-deputy-governor

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments