21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Čína predbieha USA ako najväčšieho obchodného partnera EÚ

Čína predbieha USA ako najväčšieho obchodného partnera EÚ

Čína je teraz najväčším obchodným partnerom EÚ. Obchod medzi Čínou a EÚ mal v minulom roku hodnotu 709 miliárd $ (586 miliárd €, 511 miliárd libier) v porovnaní s dovozom a vývozom z USA v hodnote 671 miliárd $. 

Čína mala jedinú významnú globálnu ekonomiku, ktorá zaznamenala rast v roku 2020. To vyvolalo dopyt po európskych automobiloch a luxusnom tovare.

Medzitým čínsky export do Európy ťažil zo silného dopytu po zdravotníckych zariadeniach a elektronike. „V roku 2020 bola Čína hlavným partnerom EÚ. Tento výsledok bol spôsobený nárastom dovozu (+ 5,6%) a vývozu (+ 2,2%),” uviedol štatistický úrad EÚ, Eurostat.

Čísla sa podobali oficiálnym údajom Číny zverejneným v januári, podľa ktorých obchod s EÚ vzrástol v roku 2020 o 5,3% na 696,4 miliárd dolárov.

Podľa údajov Eurostatu zverejnených v pondelok, vzrástol tiež obchodný deficit EÚ s Čínou zo 199 miliárd $ na 219 miliárd $. 

Aj keď USA a Spojené kráľovstvo zostávajú najväčšími vývoznými trhmi EÚ, obchod s oboma krajinami výrazne poklesol. 

„Obchod s USA zaznamenal výrazný pokles dovozu (-13,2%) aj vývozu (-8,2%),” uviedla dátová agentúra.

V roku 2020 dosiahli USA objem obchodu s EÚ 671 miliárd $, čo je pokles zo 746 miliárd $ v predchádzajúcom roku.

V súčasnosti nie je jasné, či nový americký prezident, Joe Biden, prehodnotí americký prístup k obchodu s Európou.

EÚ a Čína sa však snažia prehĺbiť svoje hospodárske väzby, pričom obe strany sa snažia uzavrieť investičnú dohodu, ktorá by európskym spoločnostiam poskytla lepší prístup na čínsky trh.

Zdroj:

BBC, 2021. China overtakes US as EU’s biggest trading partner. [cit. 2021-02-17]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56093378

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments