21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Komodity Ceny ropy opäť na poklese, čo je za tým?

Ceny ropy opäť na poklese, čo je za tým?

Ako sme informovali v utorok v našom článku, ceny ropy začali koncom minulého týždňa stúpať. Dôvodom na to bol hackerský útok na americký produktovod Colonial Pipeline. S ustúpujúcimi obavami z tohto útoku, sa ešte v utorok začali ceny opäť vracať späť.

Ceny ropy v utorok postupne klesali, pretože obavy trhov z dlhotrvajúcich dôsledkov hackerského útoku na amerického ropného giganta, spoločnosť Colonial Pipeline, ustúpili. Ropná zmes Brent zaznamenala pokles pod 68 USD, zatiaľ čo cena americkej WTI klesla pod 64,50 USD/barel (159 litrov).

Späť do normálu

Produktovod Colonial Pipeline spájajúci rafinérie v Mexickom zálive s juhom a východom USA v súčasnosti denne prepravuje viac než 2,5 milióna barelov benzínu, nafty a leteckého paliva, o čom informovala aj agentúra Reuters. Táto spoločnosť sa ale minulý týždeň vo štvrtok stala obeťou vydieračského programu ransomware, za ktorým stála skupina ruských zločincov vystupujúca pod menom DarkSide. V nedeľu sa už úspešne podarilo obnoviť niektoré menšie zásobovacie vetvy, pričom ešte nebolo isté,m ako sa situácia vyvinie.

Spoločnosť Colonial Pipeline už začiatkom tohto týždňa prišla s dobrou správou, keď oznámila možné rýchle obnovenie všetkých potrubí, s tým, že na konci tohto týždňa by malo dôjsť k stavu úplnej normalizácie. Tento fakt do istej miery ovplyvnil aj ceny ropy, ktoré v utorok doobeda zaznamenali pokles.

Súčasný stav cien

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 9.26 h SELČ 67,77 USD (55,69 eura)/barel. Pokiaľ to porovnáme s predchádzajúcou uzávierkou, predstavuje to pokles o 55 centov. Nasledovala cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom, ktorá dosiahla 64,38 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 54 centov.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 68 USD za barel. [online]. [cit. 2021-05-13]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211912/Ceny-ropy-klesli-cena-Brentu-sklzla-pod-USD-za-barel

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments