24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Ceny na najväčšom trhu s uhlíkom na svete prudko stúpajú

Ceny na najväčšom trhu s uhlíkom na svete prudko stúpajú

Keď sa finančné trhy budú radovať z tempa očkovania a šancí na rýchle ekonomické oživenie, ceny akcií, komodít a najrôznejších aktív stúpajú. 

Také sú aj ceny uhlíka v Európe. Tá je domovom najväčšieho systému obchodovania s emisiami na svete. Ceny od novembra vzrástli o 60%. Práve 12. februára dosiahli rekordné maximum takmer 40 EUR za tonu ekvivalentu oxidu uhličitého.

Hodnota globálnych trhov s uhlíkom v minulom roku dosiahla rekordných 229 miliárd EUR. To predstavuje päťnásobné zvýšenie oproti roku 2017. 

V roku 2020 sa emisné kvóty v hodnote približne 1 miliardy EUR zmenili, rovnako ako množstvo opcií a termínových kontraktov. Teraz existujú jasné známky toho, že sa trh pripája k finančnému prúdu a stovky investičných spoločností s ním obchodujú.

Systém obchodovania s emisiami EÚ (ETS) dlhú dobu po spustení v roku 2005 sotva fungoval. Po tom, čo Európska komisia v roku 2019 vyčerpala prebytočné povolenia, ale začal trh prosperovať.

Je to zvláštny trh. Dopyt zatiaľ pochádza od troch typov účastníkov. Energetické a vykurovacie zariadenia, ako napr. nemecké RWE a francúzske Engie nakupujúce kvóty na pokrytie emisií z aktuálnych projektov alebo na zabezpečenie proti budúcemu zvýšeniu cien. 

Ďalej priemyselné firmy, napr. ArcelorMittal, výrobca ocele.

Tretím a rastúcim zdrojom dopytu sú finančné spoločnosti vrátane bánk. Medzi nimi sú Goldman Sachs, Morgan Stanley a zaisťovacie fondy, Lansdowne Partners a Northlander Advisors. Dúfajú v zisk, a to buď obchodovaním v mene verejných služieb, alebo špekuláciami na trhoch s futures či opciami.

Prítomnosť finančných spoločností zmenila fungovanie trhu. Svoju úlohu teraz zohrávajú aj ekonomické ukazovatele, napr. nové údaje o HDP. Niektorí analytici tvrdia, že špekulácie spôsobujú volatilitu. Iní tvrdia, že výsledkom je väčšia likvidita. Väčšina však očakáva rast finančných tokov.

Čo ďalej s ETS? Niektoré prvky, vrátane celkového limitu, budú preskúmané v júni. Komisia očakáva expanziu najmä v rámci Európy, ktorá by mohla prilákať viac kapitálu a možno viesť k vyšším cenám. 

Ako však ukazujú prvé roky trhu, veľa závisí od implementácie.Vďaka rastúcej sofistikovanosti je ETS stále jadrom politického projektu.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Prices in the world’s biggest carbon market are soaring. [cit. 2021-02-26]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/24/prices-in-the-worlds-biggest-carbon-market-are-soaring

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments