21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Čaká nás zmena podnebia? Najväčší ľadovec v histórii sa práve odtrhol od...

Čaká nás zmena podnebia? Najväčší ľadovec v histórii sa práve odtrhol od Antarktídy

Čo bude ďalej a kedy? Toto sú často kladené otázky o obrovskom ľadovci dvakrát väčšom ako Nízke Tatry, ktorý sa práve odtrhol od západného okraju Antarktického polostrova.

Mohutná doska ľadu, ktorá má zhruba tvar Manhattanu, ale je viac ako 70-krát väčšia vyplávala do Weddellovho mora. Teraz je to najväčší ľadovec na svete, uviedla Európska vesmírna agentúra (ESA).

Ľadovec A-76 zachytili satelity Copernicus Sentinel-1. Vesmírna agentúra uviedla, že povrchová plocha ľadovca je 1 270 kilometrov štvorcových.

Z hľadiska rozsahu je ľadovec väčší ako štát Rhode Island. ESA poznamenáva, že je o niečo väčší ako španielsky ostrov Mallorca.

A-76 sa odtrhol od západnej strany ľadového šelfu Ronne, jedného z najväčších ľadových štítov Antarktídy. 

Prvýkrát si to všimol Dr. Keith Makinson a Britský prieskum Atlantiku. Potvrdilo to Americké národné ľadové stredisko pomocou snímok Copernicus Sentinel-1.

Táto udalosť posúva ľadovce A-23A, ktoré majú rozlohu 1 305 štvorcových metrov a plávajú tiež v Weddellovom mori, na druhé miesto najväčších ľadovcov sveta.

Pravidelné topenie a odtrhávanie sa ľadových dosiek je súčasťou prírodného cyklu. Ted Scambos, výskumný glaciológ z Coloradskej univerzity v Boulderi, pre agentúru Reuters uviedol, že sa zdá, že toto oddelenie nesúvisí so zmenou podnebia.

Scambos uviedol, že ľadový šelf plával v mori už pred odlomením, takže táto udalosť nezvýšila hladinu oceánu, zatiaľ čo ľadovce a ľadové platne, ktoré sa nachádzajú na pevnine, zvyšujú hladinu mora po odlomení sa do oceánu.

Vedci sa ale domnievajú, že rýchly rozpad niekoľkých veľkých ľadovcov v posledných rokoch môže súvisieť s globálnym otepľovaním – tieto udalosti sa dnes dejú častejšie. 

Len za posledných pár rokov sa vedci znepokojili v niekoľkých oblastiach Antarktídy, ktoré vykazujú známky nestability v dôsledku otepľovania podnebia a meniacich sa oceánskych a atmosférických prúdov.

Zdroj:

BBC, 2021. The largest iceberg in the world just broke off from Antarctica. [online]. [cit. 2021-05-21]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-57169003

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments