-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Budúcnosť platieb a elektronického obchodu po pandémii Covid-19

Budúcnosť platieb a elektronického obchodu po pandémii Covid-19

V mnohých odvetviach technológia výrazne zmenila spôsob, akým žijeme a správame sa. V platbách sa spôsob, akým nakupujeme a ako platíme, neustále vyvíja. Pandémia Covid-19 zdôrazňuje, ako sa môžu trendy v platbách okamžite zmeniť.

Uprostred revolúcie pandémie sme boli svedkami pretrvávania a zrýchľovania niekoľkých dlhodobejších makroekonomických trendov. Keď sa sociálne dištancovanie stal normou, prechod k bezhotovostným spoločnostiam sa vyvinul rýchlo. Po celom svete sa obchodníci tomuto trendu prispôsobili poskytovaním bezkontaktných terminálov alebo QR kódov v obchodoch, výhradným predajom online alebo ich kombináciou.

Ďalším trendom, ktorý sme zaznamenali, je nárast nových miestnych platobných metód.

Niektoré regióny uprednostňujú elektronické peňaženky, iné uprednostňujú bankové prevody, kreditné karty a riešenia Buy Now Pay Later. Aby mohli obchodníci reagovať na potreby zákazníkov, potrebujú schopnosť čo najrýchlejšie identifikovať a podporovať vznikajúce spotrebiteľské správanie.

V uplynulom roku sme tiež zaznamenali zvýšené povedomie o sociálnych a ekologických dopadoch konzumu. Podľa našej najnovšej výskumnej štúdie 62 % respondentov uviedlo, že etika maloobchodníkov je pre nich teraz kvôli pandémii dôležitejšia.

Nové technológie musia hrať úlohu tým, že poskytujú spotrebiteľom možnosti prevziať zodpovednosť za svoje nákupy, napr. kompenzujú uhlíkovú stopu svojich nákupov alebo prispievajú charitatívnym organizáciám pri pokladni.

Prepojenie online a offline svetov

Stále viac prevláda digitalizácia globálneho obchodu. Pandémia preukázala odolnosť obchodníkov, ktorí boli schopní rýchlo preniesť svoj fyzický objem na digitálne kanály. Je ale nepravdepodobné, že elektronický obchod niekedy úplne nahradí fyzické nakupovanie.

Po celom svete sme videli ľudí, ktorí sa ponáhľali do svojich obľúbených obchodov alebo reštaurácií, keď sa znovu otvorili. Spotrebitelia sú stále hlboko pripútaní k jedinečnej skúsenosti a sociálnemu aspektu, ktorý ponúkajú fyzické predajne.

Jednotný obchod alebo konvergencia offline a online kanálov bude aj v nasledujúcich rokoch hlavnou témou. Nakupujúci očakávajú skúsenosti s jednou značkou bez ohľadu na to, či nakupujú online alebo offline. 

Dobrým príkladom je nárast personalizovaného virtuálneho nakupovania. Z domu sa môže nakupujúci pripojiť k videohovoru s obchodným zástupcom, pozrieť si dostupné kolekcie v obchode a získať radu. Keď je kupujúci pripravený na nákup, zástupca mu pošle správu prostredníctvom zabezpečeného platobného odkazu a transakcia môže byť vybavená v priebehu niekoľkých sekúnd.

Nové technológie sa stali základným prínosom pre prepojenie digitálneho a fyzického sveta tým, že ponúkajú centralizovaný prehľad o nakupujúcich online aj osobných transakciách.

V náročnom a nepredvídateľnom prostredí globálnej pandémie je kľúčom zostať dostatočne flexibilný a pohyblivý na zachytenie neustále sa meniaceho spotrebiteľského správania.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Future of payments and e-commerce: lessons from the COVID-19 pandemic Europe. [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/16/future-of-payments-and-e-commerce-lessons-from-the-covid-19-pandemic

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments