2.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Správy zo sveta Austrálčania v roku 2021 stratili na investičných podvodoch viac ako 100 miliónov...

Austrálčania v roku 2021 stratili na investičných podvodoch viac ako 100 miliónov USD, Q3 dosahuje rekordné maximum

Austrálčania prišli o značnú časť peňazí kvôli investičným podvodom. Podľa údajov, ktoré získal Finbold v prvých troch štvrťrokoch roku 2021 Austrálčania kumulatívne stratili 115,46 milióna AUD na investičných podvodoch. 

Tretí štvrťrok 2021 zaznamenal najvyššie straty 44,52 milióna AUD, zatiaľ čo druhý štvrťrok zaznamenal straty 40,85 milióna AUD.

Od januára 2021 do septembra 2021 predstavovali straty z investičných podvodov na použitých telefónoch 43,5 milióna AUD. Internet bol na druhom mieste na úrovni 20,16 milióna AUD. Na treťom mieste sa objavili platformy sociálnych sietí s 17,68 miliónmi AUD. Pošta bola ohodnotená ako najmenší doručovací kanál. To predstavuje 0,41 milióna AUD. 

Údaje o austrálskych investičných podvodoch sa zakladajú na správach predložených Austrálskej komisii pre hospodársku súťaž a spotrebiteľov (ACCC).

Podvodníci využívajú pandémiu

V roku 2020 Austrálčania stratili pri investičných podvodoch 65 miliónov AUD, pričom naše predchádzajúce odhady naznačujú, že toto číslo by malo dosiahnuť viac ako 100 miliónov AUD do konca roku 2021. To zdôrazňuje, že podvodníci sa stále viac zdokonaľujú.

Podvody sa objavili uprostred pandémie koronavírusu, keď bola väčšina ľudí uzavretá vo svojich domovoch. Preto sa dá predpokladať, že podvody ďalej pokračujú vzhľadom na to, že ekonomika sa so zvýšeným očkovaním otvára.

V čase pandémie väčšina ľudí prešla na digitálne riešenia v oblasti riadenia svojich financií. V tejto oblasti sa do centra pozornosti dostali podvody s telefónom, internetom a sociálnymi médiami, pretože tieto tri platformy sa najčastejšie používajú v každodennom živote. 

Rôzne formy podvodov s investovaním

Austrálske regulačné orgány navyše poznamenávajú, že podvody mali rôzne podoby a ako najrozšírenejšiu možnosť uvádzali kryptomeny. Väčšina podvodníkov predstierala, že má veľmi výnosné obchodné systémy na základe individuálnych odborných znalostí a algoritmov, ktoré vyvinuli. Za rovnaké obdobie sa hodnota kryptomien zvýšila a pritiahla prílev retailových investorov. Podvodníkom sa podarilo predstierať odporúčania známych osobností, aby si získali dôveru nič netušiacich obetí. 

Podvodníci sa tiež pokúšajú obísť stanovené pokyny, ktoré majú ľuďom pomôcť odhaliť možné schémy, ako prísť o peniaze. Napríklad nasadzujú legitímnu dokumentáciu spoločností, odkaz na skutočné webové stránky so správnymi registračnými údajmi. Dokážu sa však udržať na vrchole tým, že zmenia informácie, ako sú kontaktné informácie a bankové údaje.

Keďže investičné podvody sa štvrťročne zvyšujú, je potrebné poučiť verejnosť o odhaľovaní potenciálnych schém.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Australians lose over $100 million to investment scams in 2021; Q3 hits a record high shows. [online]. [cit. 2021-10-18]. Dostupné na: https://finbold.com/australians-lose-over-100-million-to-investment-scams-in-2021-q3-hits-a-record-high/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments