21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie Astronómovia po prvýkrát odhalili röntgenové lúče pochádzajúce z Uránu

Astronómovia po prvýkrát odhalili röntgenové lúče pochádzajúce z Uránu

Astronómovia po prvýkrát zaznamenali röntgenové lúče prichádzajúce z Uránu, siedmej planéty od Slnka.

Röntgenové lúče boli detegované pomocou röntgenového observatória Chandra NASA. 

Začiatkom tohto týždňa vesmírna agentúra NASA uviedla, že nová štúdia by mohla pomôcť vedcom ako celku dozvedieť sa viac o planéte, ktorá sa môže pochváliť najmä štvornásobným priemerom Zeme.

Vedci spozorovali „jasnú detekciu röntgenových lúčov” z pozorovania Chandra v roku 2002, ktoré bolo analyzované iba nedávno, ako aj možné vzplanutie röntgenových lúčov pri pozorovaní z roku 2017. 

Na fotografii nižšie zdieľanou tento týždeň vesmírnou agentúrou NASA, je ružovou farbou zobrazený röntgenový snímok Uránu z roku 2002 a je prekrytý optimálnym obrazom z teleskopu Keck-I, ktorý je štúdiou z roku 2004.

Autori novej štúdie boli spočiatku presvedčení, že prevažná časť detegovaných röntgenových lúčov bude pochádzať z rozptylu tejto odrody. 

Existujú však „náznaky”, že existuje „minimálne” jeden alternatívny zdroj röntgenových lúčov. 

Potvrdenie ďalšieho zdroja röntgenových lúčov by sa mohlo ukázať ako kľúčové pri hlbšom porozumení Uránu.

Medzi možné vysvetlenia tohto alternatívneho zdroja patrí, že Urán – podobne ako Saturn – necháva svoje prstene vytvárať záhadné röntgenové lúče.

Tento vývoj z Uránu prichádza uprostred obzvlášť nahromadeného času pre správy o vesmírnej rozmanitosti. 

Minulý mesiac boli ohlásení poslední dvaja členovia posádky pre blížiacu sa civilnú misiu SpaceX do vesmíru.

A aby sme nezabudli, fenomén UAP (tiež známy ako UFO) v posledných rokoch prežíva prielom v hlavnom prúde, a to najmä vďaka práci To The Stars Academy of Arts & Science.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Astronomers Detect X-Rays Coming From Uranus for First Time. [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/astronomers-detect-x-rays-from-uranus-for-first-time

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments