-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Technológie Astronauti NASA a SpaceX smerujú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Astronauti NASA a SpaceX smerujú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Astronauti NASA a SpaceX Crew-2 sa teraz nachádzajú na obežnej dráhe.

Po štvrtkovom skorom rannom štarte z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride smeruje medzinárodný tím na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. To predstavuje druhú komerčnú rotačnú misiu posádky v mikrogravitačnom laboratóriu.

„Pre NASA a náš program komerčných posádok to bol neuveriteľný rok, keď od mája minulého roku došlo k vypusteniu troch členov s posádkou na vesmírnu stanicu,” uviedol úradujúci administrátor NASA, Steve Jurczyk, po štvrtkovom historickom štarte.

„Toto je ďalší dôležitý míľnik pre NASA, SpaceX a našich medzinárodných partnerov v ESA a JAXA a aj pre budúcnosť vedeckého výskumu na palube vesmírnej stanice.” 

„Bude to vzrušujúci okamih, keď uvidíme, ako sa naše posádky pozdravia na stanici,” dodal.

Medzník pre druhú zo šiestich misií s posádkou od NASA a SpaceX je zaslúžený, pretože úsilie posádky-2 predstavuje prvú komerčnú misiu, ktorá kedy zahŕňala dvoch medzinárodných partnerov. 

Táto misia predstavuje aj prvé komerčné odovzdanie posádky medzi astronautmi na vesmírnej stanici. Takisto ide o prvé opätovné použitie kozmickej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 na misiu. Okrem toho budú po prvý raz na stanici súčasne ukotvené dve komerčné kozmické lode.

Posádka, ktorá prepíše históriu, je teraz na začiatku šesťmesačnej misie. Tvoria ju astronauti NASA Shane Kimbrough a Megan McArthur, astronaut Japonskej agentúry pre prieskum kozmického priestoru AkihikoHoshide a astronaut Európskej vesmírnej agentúry ThomasPesquet.

Cieľom šesťmesačnej misie je, aby sa členovia posádky zaoberali vedou a údržbou počas štúdia mikrogravitácie.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. NASA and SpaceX Bag Another Milestone as Astronauts Head to International Space Station [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/nasa-spacex-astronauts-head-to-international-space-station

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments