17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Amerika a Európa chcú regulovať veľkých technologických gigantov

Amerika a Európa chcú regulovať veľkých technologických gigantov

EÚ predstavila 15. decembra dva návrhy zákonov o digitálnych službách, ktoré by vytvorili rozsiahly dozorný aparát na kontrolu Silicon Valley. 

V Amerike federálna vláda práve začala protimonopolné konania proti spoločnostiam Google a Facebook. Tieto kroky znamenajú najväčší posun v politike za celú generáciu. Môžete teda očakávať, že sa investori budú obávať o vážne ohrozenie veľkých technologických firiem. 

Trhová hodnota piatich najväčších spoločností v Silicon Valley sa v roku 2020 zvýšila o 46% na 7,2 milióna $. Deficit protimonopolnej dôveryhodnosti odráža nedostatok transatlantickej jednoty a nedostatky dvoch veľmi odlišných stratégií.

V Amerike je šanca na prijatie nových zákonov nízka kvôli chaosu v Kongrese a kvôli tomu, že si niektorí politici myslia, že dominantné americké technologické firmy sú strategickou výhodou v súťaži s Čínou. 

Namiesto toho musia subjekty dôveryhodnosti pred súdom preukázať, že technologické firmy porušili platné zákony. Prípad proti spoločnosti Google bude s väčšou pravdepodobnosťou úspešný. Zameriava sa na web v hodnote 10 miliárd $ a na viacero vecí v ročných platbách, ktoré sú uskutočňované spoločnosťou Google voči spoločnosti Apple a výrobným firmám, aby sa zabezpečilo, že sa jej služby dostanú na obrazovky zariadení.

Spoločnosť Facebook mala podľa vyjadrení v prípade nelegálne získať spoločnosti WhatsApp a Instagram s cieľom potlačiť konkurenciu. 

Protimonopolný prípad spoločnosti Microsoft sa začal v roku 1998 a jeho vyriešenie trvalo šesť rokov. 

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že nedefinovaný a rozľahlý režim tlmí dynamiku a zavádza súčasných podnikateľov. Aj keď EÚ nakoniec prijme nové zákony, môže mať problém s ich presadzovaním. Transatlantická dohoda je ešte ďaleko.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. America and Europe clamp down on big tech. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/leaders/2020/12/19/america-and-europe-clamp-down-on-big-tech?itm_source=parsely-api

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments