13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Americké výdavky v januári vyskočili vďaka stimulačným šekom

Americké výdavky v januári vyskočili vďaka stimulačným šekom

New York – Spotrebiteľské výdavky v USA vyskočili najrýchlejším tempom od júna po tom, čo finančné stimuly vložili viac peňazí do amerických peňaženiek.

Príjmy v januári stúpli o 10%. To je najväčší nárast od apríla minulého roka.

Výsledkom bolo, že spotrebiteľské výdavky sa minulý mesiac zvýšili o 2,4%. Tento posun je skvelou správou pre americkú ekonomiku, z ktorej dve tretiny sa spoliehajú práve na spotrebiteľské výdavky. 

„Nárast 10% osobného príjmu sa využil rozumne, niektoré prostriedky skončili v úsporách spotrebiteľov, niektoré splácali dlh a slušný balík prostriedkov slúžil na doplnenie stavu zásob,” uviedol Gregory Daco, hlavný ekonóm USA v spoločnosti Oxford Economics.

Druhý stimulačný balíček vo Washingtone podpísaný koncom decembra obsahuje jednorazové platby oprávneným osobám do výšky 600 $. Nezamestnaní dostanú do 14. marca týždenné vylepšenie o ďalších 300 $.

„Januárové údaje ukazujú, že hoci je veľa aktivít stále obmedzených, fiškálna podpora bude mať neprimeraný dopad na úspory oproti spotrebe,” uviedla ekonómka Citi, Veronica Clark, v poznámke pre klientov.

Clark tiež poznamenala, že navrhovaný výdavkový balík prezidenta Joea Bidena vo výške 1,9 trilióna $, čo by bolo tretie stimulačné riešenie od začiatku pandémie, by pravdepodobne ďalej zvýšilo príjmy a výdavky.

Američania tiež počas pandémie viac šetria, pretože väčšina verejného života zostáva zatvorená. Miera osobných úspor dosiahla v januári 20,5%. Keď sa ekonomika znovu otvorí, tieto úspory by mali pomôcť pri ďalšom oživení.

To je tiež prípad, keď ekonómovia predpovedajú, že dôjde k inflácii. Keď spotrebitelia začnú znova utrácať, ceny by sa mohli zvýšiť. 

Federálny rezervný systém očakáva, že tieto výkyvy budú dočasné a z dlhodobého hľadiska nebudú mať veľký vplyv.

Zdroj:

CNN, 2021. American consumer spending jumped in January thanks to stimulus checks. [cit. 2021-03-01]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/26/economy/income-spending-stimulus-checks/index.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments