2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Komodity Veľká Británia: Povinné nabíjacie miesta pre elektromobily v nových budovách

Veľká Británia: Povinné nabíjacie miesta pre elektromobily v nových budovách

Vo Veľkej Británii bude po novom platiť pravidlo, ktoré hovorí o povinnosti nových budov mať vybudované nabíjacie miesta pre elektromobily do roku 2022.

Rozhodnutie premiéra

Premiér Veľkej Británie, Boris Johnson, v pondelok vyhlásil: „Nové budovy v Anglicku budú musieť byť od roku 2022 povinne vybavené nabíjačkami pre elektrické autá.“

Premiér Johnson nedávno hostil aj na klimatickom samite COP26. Počas neho povedal popredným podnikateľom, že v rámci plánov na znižovanie emisií uhlíka prijme zákony, ktoré sa budú týkať povinných nabíjacích miest v nových domoch, supermarketoch a na pracoviskách v Anglicku.

To znamená, že na základe tejto legislatívy by malo pribudnúť zhruba 145.000 nových nabíjacích miest ročne. Povinnosť sa pritom bude vzťahovať aj na veľké renovačné projekty.

„Budeme vyžadovať, aby nové domy a budovy mali nabíjacie miesta pre elektrické vozidlá.“ To povedal Johnson na výročnom stretnutí Konfederácie britského priemyslu (CBI).

Toto rozhodnutie predstavuje ďalší krok smerujúci k zákazu dieselových a benzínových áut v Spojenom kráľovstve od roku 2030. Okrem toho ide aj o súčasť úsilia o dosiahnutie nulových emisií uhlíka do roku 2050.

Británia ako vzor prechodu na nulové emisie

Premiér Boris Johnson sa snaží o to, aby bola Británia na čele globálnej snahy o prechod na nulové emisie. To zároveň pomôže aj pri zotavovaní sa ekonomiky z pandémie nového koronavírusu.

„Toto je kľúčový moment,“ uviedol premiér Veľkej Británie. Podľa neho nemôže Británia pokračovať v starých koľajach. Jej ekonomika sa musí prispôsobiť „zelenej priemyselnej revolúcii“.

Premiér pokračoval a dodal: „Musíme využiť masívne investície do vedy a techniky a musíme zvýšiť našu produktivitu.“

Súčasná situácia v Británii

Momentálne sa v Británii nachádza približne 25.000 nabíjacích miest. Odhady Regulačného úradu pre hospodársku súťaž a trhy ale hovoria, že do roku 2030 bude potrebný viac ako 10-násobok tohto počtu.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021.Británia zavedie povinné nabíjacie miesta pre elektromobily v nových budovách. [online]. [cit. 2021-11-22]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/218113/Britania-zavedie-povinne-nabijacie-miesta-pre-elektromobily-v-novych-budovach

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments