-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Variant omikron je spojený so zvýšeným rizikom opätovnej nákazy, tvrdí štúdia

Variant omikron je spojený so zvýšeným rizikom opätovnej nákazy, tvrdí štúdia

Podľa najnovšej štúdie uskutočnenej juhoafrickými vedcami, ktorá ešte nebola recenzovaná sa zdá, že existuje vyššie riziko opätovného nakazenia sa variantom omikron v porovnaní s variantom delta.

Výskumníci analyzovali 35 670 prípadov opätovnej nákazy z takmer 2,8 milióna ľudí, ktorí mali pozitívny výsledok testu na COVID-19 v Južnej Afrike.

Riziko opakovanej nákazy bolo oveľa vyššie v novembri a to v dôsledku nárastu prípadov pripisovaných novo identifikovanému variantu omikron.

„Dôkazy na úrovni populácie naznačujú, že variant omikron sa spája so značnou schopnosťou vyhnúť sa imunite z predchádzajúcej infekcie,” uviedli vedci.

Svetová zdravotnícka organizácia už varovala, že predbežné dôkazy poukazujú na vyššie riziko opakovanej infekcie pri novom variante.

Vedci pracujú na tom, aby určili, či je pravdepodobné, že variant infikuje ľudí, ktorí sú proti vírusu zaočkovaní. Môže to ale chvíľu trvať.

„Je tiež príliš skoro určiť, či existuje väčšia hrozba vážneho ochorenia s týmto novým variantom,” hovoria odborníci.

Profesor Barry Schoub, virológ a vedúci Juhoafrického ministerského poradného výboru pre COVID-19 povedal, že prvé dôkazy o vakcínach chrániacich proti tomuto variantu sú „sľubné”.

Južná Afrika čelila náporu infekcií v dôsledku nového variantu omikron. Za 24 hodín bolo pritom hlásených viac ako 11 000 nových prípadov a 44 úmrtí. Predstavovalo to takmer 3 5% nárast infekcií len za jediný deň.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. COVID: Omicron variant linked to increased risk of reinfection, claims study. [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/03/covid-19-omicron-variant-linked-to-increased-risk-of-reinfection-claims-study

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments