13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Úspech vo svete: Vlak so slovenskou dojčenskou vodou mieri do Číny

Úspech vo svete: Vlak so slovenskou dojčenskou vodou mieri do Číny

Slovensko vypravilo prvý vlak dojčenskej vody na čínsky trh, v ktorom sa nachádzalo 736 ton vody.

Dojčenská voda Zlatíčko je na ceste do Číny

BRATISLAVA: Na čínsky trh miery dojčenská voda Zlatíčko od slovenskej firmy Budiš. Celkom na 984 paletách vyrazilo na cestu takmer 736 ton tejto vody, pričom do Číny by táto komodita mala doraziť o 25 dní.

Vlak idúci do Číny vypravili zo železničného terminálu v Dunajskej Strede. Jeho trasa po železnici predstavuje 10 000 kilometrov. Je to prvá dodávka takéhoto druhu, ktorá sa do Číny doručí prostredníctvom železnice.

K tomuto úspechu sa vyjadril aj Miroslav Berzedy zo spoločnosti Budiš: Slovensko je vodná veľmoc. „Máme portfólio minerálnych a pramenitých vôd, ktoré pokrýva celé známe spektrum. Tento prvý obchodný prípad to potvrdzuje a veríme, že naša dojčenská voda si v Číne nájde svojich priaznivcov.”

Takto vyzerá prvý vlak s dodávkou dojčenskej vody do Číny, Zdroj: SITA

Dôležitý míľnik v preprave

Podľa neho je prelomový aj spôsob dopravy. Zvykom donedávna bývalo, že podobné komodity sa z Európy do Číny prepravovali pomocou lodnej dopravy. Výrobca Budiš bude dojčenskú vodu do Číny dodávať výlučne prostredníctvom železničnej dopravy.

Okrem toho sa vyjadril aj hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, Ivan Rudolf. Podľa neho je prvý kontajnerový vlak vypravený zo Slovenska do Číny výsledkom aj dlhoročnej práce pracovnej skupiny pri ministerstve dopravy.

Podľa slov štátneho tajomníka rezortu dopravy, Jaroslava Kmeťa, to predstavuje ekologický spôsob dopravy. MDV preto víta spôsob dopravy, ktorý si zahraničný partner zvolil: „Aj tento kontrakt je príkladom toho, ako vlaková doprava môže nielen pomôcť slovenskému hospodárstvu, ale aj znížiť emisnú stopu dopravy. Vzhľadom na stav klimatickej núdze, v akom sa celý svet dnes nachádza, veľmi vítame, že si čínsky partner zvolil práve tento šetrnejší spôsob prepravy.”

Za distribúciu tejto vody v Číne bude zodpovedať spoločnosť Tianju Group. Tá momentálne pokrýva päť čínskych provincií od severozápadnej po severovýchodnú Čínu.

Zdroj:

TERAZ.SK, 2021. Slovenská dojčenská voda mieri vlakom do Číny. [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné na: https://www.teraz.sk/ekonomika/slovenska-dojcenska-voda-mieri-vlakom/590685-clanok.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments