20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Správy zo sveta Správy zo sveta: Blokovanie Suezského prieplavu loďou či testovanie nových striel v...

Správy zo sveta: Blokovanie Suezského prieplavu loďou či testovanie nových striel v Severnej Kórei

Nákladná loď Coral Crystal nakrátko zablokovala Suezský prieplav

Egyptský Suezský prieplav vo štvrtok opäť zablokovala panamská loď Coral Crystal. „Je to takmer šesť mesiacov po tom, čo neslávne známa loď Ever Given spôsobila narušenie svetového obchodu,” uvádza agentúra Associated Press.

Orgán Suezského prieplavu (SCA) uviedol, že úradníci dočasne pozastavili cestu cez prieplav, než presmerovali ostatné plavidlá. Samotnú loď znovu vyzdvihli pomocou remorkérov. V tejto chvíli nie je jasné, ako sa loď zasekla.

Podrobnosti týkajúce sa vyrovnania neboli presne zverejnené, ale SCA znížil svoj dopyt z 900 miliónov USD na 550 miliónov USD.

Saudský spravodajský kanál Al Arabiya poznamenáva, že SCA sa snaží zabrániť tomu, aby sa tieto incidenty znova opakovali rozšírením častí kanála prostredníctvom projektu za niekoľko miliárd dolárov.

Severná Kórea testovala nové strely s dlhým doletom

Severná Kórea uviedla, že cez víkend úspešne odpálila novovyvinuté riadené strely dlhého doletu. Podčiarkuje pritom, že pokračuje v rozširovaní svojich vojenských kapacít uprostred patovej situácie v jadrových rokovaniach so Spojenými štátmi.

Kórejská centrálna tlačová agentúra (KCNA) v pondelok uviedla, že riadené strely, ktoré boli vo vývoji dva roky preukázali schopnosť zasiahnuť ciele vzdialené 1 500 kilometrov.

KCNA uviedla, že rakety testované cez víkend cestovali 126 minút „po oválnych a letových obežných dráhach typu 8″ nad severokórejskou pevninou a vodami predtým ako zasiahli svoje ciele.

Japonský hlavný tajomník kabinetu, Katsunobu Kato, uviedol: „Severokórejské rakety takéhoto doletu by predstavovali vážnu hrozbu pre mier a bezpečnosť Japonska a okolitých oblastí.”

Rozhovory medzi USA a Severnou Kóreou sa zastavili od kolapsu samitu medzi Trumpom a Kimom v roku 2019, keď Američania odmietli požiadavku Severu na zmiernenie veľkých sankcií výmenou za čiastočné vzdanie sa svojich jadrových kapacít.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Another Cargo Ship Briefly Blocked the Suez Canal. [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/cargo-ship-blocked-suez-canal-again

EURONEWS, 2021. North Korea says it tested new long-range cruise missiles. [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/09/13/north-korea-says-it-tested-new-long-range-cruise-missiles

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments