-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Šéf obrany USA kritizuje snahu Číny vyrobiť hypersonické zbrane

Šéf obrany USA kritizuje snahu Číny vyrobiť hypersonické zbrane

Americký minister obrany, Lloyd Austin, uviedol, že čínska snaha o výrobu hypersonických zbraní „zvyšuje napätie v regióne”. Zároveň prisľúbil, že USA si zachovajú svoju schopnosť odstrašiť potenciálne hrozby zo strany Číny.

Austin to povedal v Soule po každoročných bezpečnostných rozhovoroch, ktoré sa zamerali na kroky Číny a Severnej Kórey a na ďalšie problémy, ktorým čelia spojenci.

„Máme obavy z vojenských spôsobilostí, o ktoré sa ČĽR naďalej usiluje,” povedal Austin. Odkázal pritom na posledný čínsky test hypersonických zbraní, ktorý sa uskutočnil v júli.

Rastúce vojenské sily Číny a jej snaha ukončiť americkú prevahu v Ázii vyvolali vo Washingtone znepokojenie. Úsilie Číny o urýchlenie svojich vojenských kapacít posilnila júlová skúška hypersonickej zbrane. Táto zbraň je schopná čiastočne obletieť Zem a potom sa vrátiť do atmosféry a kĺzať sa po manévrovateľnej dráhe k svojmu cieľu.

Experti tvrdia, že zbraňový systém je jasne navrhnutý. Cieľom je vyhnúť sa americkej protiraketovej obrane, hoci Čína trvala na tom, že testovala opakovane použiteľné vesmírne vozidlo, nie raketu.

Pokiaľ ide o Severnú Kóreu, Austin povedal, že on a juhokórejský minister obrany, Suh Wook, diskutovali o širokom spektre tém. Tie sa týkali aj bilaterálnej jednoty tvárou v tvár hrozbe zo strany Severu. Obaja sa zhodli na tom, že pokrok Severnej Kórey v jej raketových a iných zbrojných programoch „je čoraz viac destabilizujúci pre regionálnu bezpečnosť”. To povedal Austin.

„USA a Južná Kórea sú naďalej odhodlané k diplomatickému prístupu k Severnej Kórei,” dodal.

Napriek vážnym ekonomickým problémom súvisiacich s pandémiou Severná Kórea neustále odmietala ponuky USA na obnovenie rozhovorov s tým, že Washington musí najprv upustiť od svojho nepriateľstva voči Severu. 

Biely dom trvá na tom, že medzinárodné sankcie voči Severnej Kórei zostanú v platnosti, pokiaľ krajina nepodnikne konkrétne kroky smerom k denuklearizácii.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. US defence chief slams China’s drive for hypersonic weapons. [online]. [cit. 2021-12-02]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/02/us-defence-chief-slams-china-s-drive-for-hypersonic-weapons

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments