4 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024
HomeKomodityRecyklácia elektronického odpadu: Cesta z kruhu klimatickej krízy

Recyklácia elektronického odpadu: Cesta z kruhu klimatickej krízy

Zhoršujúca sa environmentálna kríza pretvára spôsob, akým sa kladú požiadavky na výrobu, recykláciu a spracovania odpadu. Problémom začína byť aj zvyšujúci sa objem produkovaného elektro-odpadu.

K veľkému množstvu vyhodenej elektroniky prispievajú v nemalej miere najmä disponibilný príjem, urbanizácia a industrializácia. To potvrdzujú aj údaje, ktoré hovoria, že sa v roku 2019 celosvetovo vyprodukovalo rekordných 53,6 milióna ton elektronického odpadu. Išlo predovšetkým o vyradených výrobkov so zabudovanou batériou alebo zástrčkou, napr. počítačov a telefónov. Ak si to porovnáme v číslach, je to nárast z 9,2 milióna metrických ton v roku 2015. Z toho iba 17,4% elektronického odpadu oficiálne prešlo recykláciou. V roku 2030 by mal predpokladaný objem vyprodukovaného elektro-odpadu dosiahnuť astronomických  74 miliónov ton.

Recyklačné programy ako východisko

Spoločnosť Huawei vidí východisko zo situácie v recyklačných programoch. Spoločnosť vybudovala globálny systém recyklácie a v roku 2020 recyklovala viac ako 4 500 ton elektronického odpadu, Využila pritom takmer 2 000 recyklačných staníc v 48 krajinách a regiónoch sveta. Huawei sa tiež usiluje o zníženie uhlíkovej stopy vďaka dizajnu svojich výrobkov. Ako odpoveď na klimatickú krízu investovala spoločnosť do výskumu a vývoja inovatívnych technológií. Investícia spoločnosti do inovácií predstavovala 15 %.

Ako funguje recyklácie elektronického odpadu?

Spracovanie recyklovaného elektronického odpadu prebieha tak, že sa oddelia jednotlivé výrobné suroviny: meď, kobaltová soľ, železo, hliník, medený piesok, živicový prášok a plast. Získané materiály su následne použité na výrobu nových elektronických produktov.

Cesta z bludného kruhu

Akokoľvek hrozivo čísla vyzerajú, stále máme množstvo príležitostí v obehovom hospodárstve. V súčasnosti je známe, že iba 17,4 percenta elektronického odpadu z roku 2019 sa zozbieralo a recyklovalo. Jednoducho povedané to znamená, že suroviny ako zlato striebro, meď a platina a ďalšie cenné materiály v hodnote približne 57 miliárd USD (suma vyššia ako HDP väčšiny krajín sveta) s veľkou pravdepodobnosťou skončili na skládkach alebo boli spálené. Neboli tak zozbierané a použité na ďalšie spracovanie. Dobrou správou je, že ak sa firmám podarí rozumne naložiť s odpadom, mohli by sme očakávať vznik nových pracovných miest a významný hospodársky rast.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Recyklácia elektronického odpadu je kľúčová v boji proti klimatickým zmenám. [online]. [cit. 2021-08-18]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/215026/Recyklacia-elektronickeho-odpadu-je-klucova-v-boji-proti-klimatickym-zmenam

Ivana Kubincová
Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments