13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Prezident Macron: Francúzsko znovu začne s výstavbou jadrových reaktorov

Prezident Macron: Francúzsko znovu začne s výstavbou jadrových reaktorov

Francúzsko znovu začne s výstavbou jadrových reaktorov. Dôvodom je zaistenie energetickej nezávislosti, dosiahnutie vlastných klimatických cieľov a udržanie cien elektriny pod kontrolou. Tieto informácie oznámil prezident Francúzska, Emmanuel Macron. Vyhlásenie prichádza v čase, keď je táto európska krajina vystavená zdražovaniu elektriny a plynu.

Vo včerajšom televíznom prenose uviedol Macron nasledovné: „Aby sme zaistili energetickú nezávislosť Francúzska, zabezpečili dodávky elektriny a dosiahli klimatické ciele, najmä uhlíkovú neutralitu v roku 2050, prvýkrát po desaťročiach v našej krajine znovu začneme výstavbu jadrových reaktorov a budeme pokračovať v rozvoji obnoviteľnej energie.”

Zároveň dodal, že tento postup je nevyhnutný pre udržanie cien energie na „rozumnej” úrovni.

Francúzsky prezident ešte skôr sľuboval, že sa do roku 2035 zníži podiel jadra na pokrývanie spotreby elektriny vo Francúzsku na 50 % zo 75 %. Súčasná energetická kríza v Európe ale podľa agentúry Reuters postoj francúzskej vlády zmenila.

Francúzsko sa uberá inou cestou ako Nemecko. To sa po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011 odmietlo jadrovú energiu. Macron dnes síce neposkytol žiadne podrobnosti. Podľa agentúry Reuters sa ale vychádza z predpokladu, že francúzska vláda počas nasledujúcich týždňov oznámi výstavbu až šiestich nových jadrových reaktorov.

Partnerstvo s Českou republikou

Hovorkyňa českého ministerstva priemyslu a obchodu minulý mesiac uviedla, že Česká republika a Francúzsko chystajú spojenectvo členských štátov Európskej únie v jadrovej energetike. V spoločnom vyhlásení sa okrem iného uvádza aj: „Ak má Európa v klimatickom boji zvíťaziť, potrebuje jadrovú energiu. Pre všetkých predstavuje zásadný a spoľahlivý zdroj na zabezpečenie nízkouhlíkovej budúcnosti.”

K zámeru sa pripojili aj Bulharsko, Fínsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Francúzska spoločnosť EdF patrí medzi záujemcov o stavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch.

Zdroj:

PATRIA.CZ 2021.Francie podle prezidenta Macrona znovu zahájí výstavbu jaderných reaktorů. [online]. [cit. 2021-11-10]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4842929/francie-podle-prezidenta-macrona-znovu-zahaji-vystavbu-jadernych-reaktoru.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments