-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Komodity OPEC: V júni zvýšila ťažbu ropy v snahe oživiť globálny dopyt

OPEC: V júni zvýšila ťažbu ropy v snahe oživiť globálny dopyt

Mesiac jún sa pre Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) niesol v znamení zvýšenia ťažby ropy. Pokiaľ to porovnáme s mesiacom máj, išlo o zvýšenie na celkovo 26,24 miliónov barelov denne. „Napriek vysokému rastu ale kartel stále ťaží menej, než koľko mu dovoľuje dohoda s jeho spojencami,” uvádza vo svojom vyjadrení agentúra Reuters vychádzajúca z údajov o preprave ropy a zdrojov z odvetvia. Okrem februára zvyšuje kartel ťažby ropy už od júna minulého roka.

Dôležité rozhodnutie

V snahe oživiť globálny dopyt po rope sa skupina OPEC + tvorená OPEC a jej spojencami na čele s Ruskom, v máji rozhodla pokračovať v zmierňovaní rozsahu dohodnutého zníženia ťažby. Ďalšie stretnutie OPEC + sa má uskutočniť práve dnes. Analytici predpovedajú, že rozhodnutím skupiny bude to, aby od augusta dohodnutý rozsah obmedzení postupne klesal, hoci treba byť ostražitý.

Skupina OPEC podľa dostupných údajov ťaží čierne zlato menej, ako jej to dohoda dovoľuje. V júni zmluvu o obmedzení dodávok ropy dodržiaval kartel na 115 %. Z toho vyplýva, že ťažil o 15 % menej, než koľko mohol.

Ropné tigre

Na druhej strane, najväčší boom v ťažbe ropy zaznamenala Saudská Arábia. Tá naďalej odvolávala dobrovoľné znižovanie ťažby. Dokopy narástla ťažba ropy v tejto krajine v porovnaní s mesiacom máj o 500 000 barelov za deň. Takisto netreba zabudnúť poznamenať, že aj Irán išiel v ťažbe ropy vpred. Tejto krajine sa podarilo zvýšiť vývoz súvisiaci s prebiehajúcimi diskusiami o obnovení jadrovej dohody so svetovými veľmocami. Ja ale potrebné uviesť, že na tento štát v juhozápadnej Ázii sa nevzťahuje dohoda o obmedzení ťažby, ktorá bola uzatvorená členmi skupiny OPEC + a krajinami ako sú Lýbia a Venezuela.

Zdroj:

PATRIA.CZ, 2021. OPEC v červnu navýšil těžbu ropy v naději na globální oživení poptávky. [online]. [cit. 2021-06-30]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4717710/opec-v-cervnu-navysil-tezbu-ropy-v-nadeji-na-globalni-oziveni-poptavky.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments