-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Omikron: Aké sú príznaky najnovšieho variantu, mali by sme sa obávať?

Omikron: Aké sú príznaky najnovšieho variantu, mali by sme sa obávať?

„Nový variant koronavírusu s názvom omikron sa pravdepodobne bude ďalej rozširovať. Predstavuje veľmi vysoké globálne riziko,” uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Lekár z Južnej Afriky, ktorý bol jedným z prvých, ktorí mali podozrenie na iný kmeň koronavírusu, povedal, že symptómy variantu omikron sú mierne a možno ich liečiť doma. 

Únava bola jedným z hlavných symptómov, ktoré pacienti hlásili. Ďalšími príznakmi boli mierna bolesť hlavy, bolesti tela a škriabanie v hrdle.

Na rozdiel od variantu delta pacienti doteraz nehlásili stratu chuti alebo čuchu. Nedošlo ani k veľkému poklesu hladiny kyslíka.

Väčšina pacientov má mierne symptómy, ktoré sa dali liečiť v domácom prostredí.

Mali by sme sa nového variantu obávať?

Vo svete je zatiaľ hlásených len malý počet prípadov. Tento variant sa vyskytol v niekoľkých krajinách južnej Afriky, ako aj vo Veľkej Británii, Belgicku, Holandsku a Hong Kongu. Možné prípady sú aj v iných krajinách, napríklad vo Francúzsku.

Čo ale vedcov znepokojuje je to, ako rýchlo sa dokáže nový variant rozšíriť.

Prvý prípad bol zistený 9. novembra a minulý týždeň sa tri štvrtiny prípadov registrovali v Južnej Afrike. Približne 3 000 je po období s veľmi malým počtom infekcií spôsobených týmto variantom.

Ale hlavnou neznámou okolo tohto variantu sú jeho viacnásobné mutácie. Niektoré sú podľa WHO znepokojujúce. Je to hlavne kvôli riziku opakovanej infekcie.

Juhoafrickí vedci uviedli, že obsahuje viac ako 30 mutácií tzv. tŕňového proteínu. Ten je zložkou vírusu, ktorý sa viaže na bunky. Ide o podstatne viac mutácií ako pri variante delta.

Vedci sa obávajú, že tŕňové proteínové mutácie by mohli napomôcť k rýchlemu prenosu tohoto nového variantu. Do úvahy tiež prichádza to, že nový variant zníži účinnosť dostupnej diagnostiky, liekov a vakcín.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Omicron: What are the symptoms of the latest COVID variant and should we be worried? [online]. [cit. 2021-11-30]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/29/omicron-what-are-the-symptoms-of-the-latest-covid-variant-and-should-we-be-worried

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments