23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie Nový HyTEC program od NASA je skvelý spôsob, ako pomôcť výrobcom lietadiel...

Nový HyTEC program od NASA je skvelý spôsob, ako pomôcť výrobcom lietadiel v USA

Program Hybrid Thermally Efficient Core (HyTEC) od NASA sa pod vedením výskumníkov začal zhruba pred rokom. Cieľom bolo zlepšiť palivovú účinnosť komerčných prúdových motorov o 5 – 10%. 

Hlavnými partnermi sú spoločnosti GE Aviation a Honeywell. V týchto problémových časoch je pre americký dodávateľský reťazec pre letectvo a kozmonautiku tento program vynikajúcim príkladom toho, ako môže vláda USA investovať do dlhodobej konkurencieschopnosti americkej výroby.

Komerčný prúdový motor sa spolieha na jadro plynovej turbíny. To spaľuje palivo v „horúcej časti” spaľovacej komory. Výstup horúceho vysokého tlaku plynu poháňa lopatky turbíny vzadu, ktoré vpredu otáčajú stupne ventilátora a kompresora. Vzduch vstupujúci do motora prechádza turbínou a obchádza jadro, čím poskytuje ťah, ktorý tlačí letún vpred. 

Pomer vzduchu prúdiaceho okolo jadra k vzduchu prechádzajúcemu jadrom je známy ako pomer obtoku. Vyššie premosťovacie pomery vedú k lepšej palivovej efektívnosti a k ​​nižšej rýchlosti výfukových plynov. To znamená menší hluk pri štarte a pristávaní.

Medzi ciele programu HyTEC patrí zvýšenie pomeru obtoku motora o najmenej 15% a pomer tlaku (to, koľko vzduchu je stlačené v čase, keď sa dostane do horúcej časti), o 50%. 

To je ambiciózne, pretože „horúca časť” moderného prúdového motora už využíva rôzne metódy na to, aby odolala extrémnym prevádzkovým teplotám a tlakom. 

Úspešné vyriešenie problému si bude vyžadovať veľa práce s pokročilými žiaruvzdornými materiálmi. Tými sú napr. kompozity s keramickou matricou, ale aj so sofistikovaným aerodynamickým dizajnom vo vysokotlakovej turbíne a kompresore.

V roku 1972 zverejnila NASA štúdiu, ktorá naznačuje, že integrácia generátora na hlavnom hriadeli prúdového motora a následné elektrické napájanie všetkých sekundárnych systémov môžu znížiť hmotnosť komerčného dopravného lietadla o 10% a obmedziť celkový požadovaný výkon motorov. 

Program HyTEC by mohol pomôcť tomu, aby sa riešenie problému pomocou elektrických subsystémov stalo bežnejším.

NASA má za sebou dlhoročnú históriu v oblasti leteckého výskumu. Práve ten prispel k vedúcemu postaveniu tohto typu priemyslu v USA. 

Program energetickej efektívnosti lietadiel z konca 70. rokov vyšiel z rokovania pred Senátom pre vzdušné a vesmírne vedy v nadväznosti na arabské ropné embargo z roku 1973. 

Tento program vyprodukoval podpornú technológiu, ktorú potom mohli výrobcovia lietadiel komercializovať na svoje náklady. NASA uzavrela zmluvu s Pratt & Whitney a GE na vykonanie počiatočného výskumu pokročilých pohonných systémov pre podzvukové lietadlá za účasti spoločností Boeing, Lockheed a McDonnell-Douglas. 

Viaceré programy NASA v základnej vede pokročili. Tým pomohli zabezpečiť dlhodobé globálne vedenie USA na trhu komerčných motorov po celom svete. 

Tieto programy sú skvelým príkladom toho, ako môžu vládne partnerstvá so súkromnými spoločnosťami zlepšiť dlhodobé schopnosti amerického priemyslu.

Zdroj:

FORBES, 2021. NASA’s HyTEC Program Is A Great Way To Help Aerospace Manufacturers In The U.S. [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/willyshih/2021/03/12/nasas-hytec-program-is-a-great-way-to-help-aerospace-manufacturers-in-the-us/?sh=187834d64b80

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments