21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie Najnovšia prototypová raketa SN15 SpaceX prvýkrát úspešne pristála

Najnovšia prototypová raketa SN15 SpaceX prvýkrát úspešne pristála

Najnovší prototyp rakety SpaceX spoločnosti SpaceX zavŕšil svoj testovací let v stredu vôbec prvým úspešným pristátím. 

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, sa o tento míľnik podelil aj na Twitteri.

Najnovší 150-metrový prototyp, hviezdna loď s výrobným číslom 15 (SN15), absolvoval výstup okolo 30 000 stôp nad svojím južným texaským objektom, potom vykonal sériu vzdušnej akrobacie a vrátil sa na pevnú zem zo zvislej polohy. 

Úspešné pristátie bolo problémom predchádzajúcich prototypov. SN8 pri náraze explodovala. SN9 nedopadla o nič lepšie, nešikovne sa vrátila na pristávaciu plochu a zmenil sa na ohnivú guľu.

Napriek začiatočným neúspechom hlavný integračný inžinier John Insprucker bol schopný v testovacích letoch vidieť potenciál na úspech. „Máme veľa dobrých údajov a dosiahli sme hlavný cieľ, demonštrovať kontrolu nad vozidlom a podzvukovým návratom,” povedal vtedy Insprucker a dodal: „Na tomto pristátí musíme len viac popracovať.”

Zdá sa, že SN10 napravil všetky chyby z predchádzajúcich letov, keď dopadol vzpriamene. Teda až do okamihu, keď mohutný výbuch poslal prototyp vznášať sa späť na oblohu o 10 minút neskôr. 

SN11 bola pre program niečo ako regresia, pretože raketa nedokázala dosiahnuť ani pristávaciu plochu, ale s SN15 to nakoniec dostali všetko do poriadku.

Musk predpokladá, že keď budú mať dostatočnú sebadôveru na vyslanie vesmírnej lode SpaceX na skutočné skúmanie Mesiaca a Marsu, bude k jej odletu pomáhať takmer 30 motorov, ako aj mohutný raketový zosilňovač Super Heavy, ktorý vyšle vesmírnu loď na obežnú dráhu.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. SpaceX’s Latest Starship Prototype Rocket Successfully Lands for First Time. [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/spacex-starship-prototype-rocket-sn15-successfully-lands

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments