25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Technológie Menšie a lepšie fotoaparáty pre smartfóny sú na ceste

Menšie a lepšie fotoaparáty pre smartfóny sú na ceste

Väčšina smartfónov používa systém vrstvených šošoviek vo fotoaparátoch, ktorý zvyšujú hmotnosť aj objem. Okrem toho narušuje elegantný dizajn telefónu na zadnej strane.

To by sa však v blízkej budúcnosti mohlo všetko zmeniť vďaka novej technológii objektívov.

V kanadskej spoločnosti Scope Photonics v Ontariu chcú vytvoriť bezstratové priblíženie pre všetky druhy snímok. To znamená, že každá priblížená fotografia zostane neustále ostrá.

Generálny riaditeľ Holden Beggs a jeho tím pracujú na technológii využívajúcej tekuté kryštály.

Spoločnosť Scope Photonics našla spôsob, ako dosiahnuť točenie tekutých kryštálov točili a ich reorganizáciu podľa toho, ako sa pohybuje svetlo. Funguje to tak, že napodobníte systém priblíženia.

Takže namiesto série objektívov môže systém Scope priblížiť a oddialiť iba jeden objektív.

Spoločnosť Scope, ktorá je medzinárodným finalistom ceny James Dyson Award 2020, testuje prototyp technológie šošoviek najskôr na lekárskych prístrojoch. Jej cieľom je priniesť tieto objektívy do fotoaparátov smartfónov v priebehu troch rokov.

Gnerálny riaditeľ spoločnosti Metalenz Robert Devlin tiež hovorí, že jeho tím pracuje na dolaďovaní zaostrovacích aplikácií pre fotoaparáty, vrátane videozáznamov.

„Chceme vylepšiť automatické zaostrovanie v reálnom čase, takže fotoaparát vyberie správny objekt, ktorý treba zaostriť,” hovorí.

Ďalším sektorom, ktorý Metalenz sleduje, je virtuálna realita a rozšírená realita. Tie si vyžadujú headsety a ochranné okuliare zložené z obrazových senzorov a šošoviek.

V Utahu vyvinula skupina vedcov objektív stokrát ľahší a tisíckrát tenší ako objektívy iPhonu 11.

Profesor Menon predpovedá, že technológia šošoviek jeho tímu sa do smartfónov aplikuje o tri až päť rokov. V súčasnosti je jeho technológia testovaná na zobrazovacích projektoch vedených americkým ministerstvom obrany.

Je zrejmé, že inovácia objektívov postupuje rýchlym tempom, ale firmy tiež musia brať ohľad na to, že používatelia smartfónov sú zvyknutí na jednoduchosť.

Zdroj:

BBC, 2021. Smaller and better smartphone cameras are on the way. [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56237991

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments