Mars sa stáva prvou planétou po Zemi, ktorej zmerali jadro

0
250

Vedci merali veľkosť jadra Marsu. Ide vôbec o prvý prípad, keď sa veľkosť jadra zmerala inej planéte ako Zem.

O svojich meraniach informovali tento týždeň na niekoľkých prezentáciách na virtuálnej konferencii Lunar and Planetary Science Conference. Tá sa konala v texaskom Houstone.

Meranie naznačuje, že polomer jadra Marsu je 1 810 až 1 860 kilometrov. To je o niečo väčšie množstvo, ako niektoré predchádzajúce odhady založené na gravitačných meraniach z obežnej dráhy.

Zemské jadro sa skladá z vonkajšej vrstvy, pravdepodobne z tekutej zliatiny železa s polomerom približne 2 200 kilometrov, a z vnútorného jadra tvoreného pevnou zliatinou železa a niklu s polomerom 1 300 kilometrov a vysokou hustotou.

Zistenie naznačuje, že jadro Marsu musí okrem železa a síry, ktoré tvoria väčšinu jeho zloženia, obsahovať oveľa viac ľahších prvkov ako Zem, napr. kyslík. 

Jadro, ktoré pravdepodobne vzniklo pred asi 4,5 miliardami rokov ťažkými minerálmi a prvkami klesajúcimi smerom do stredu planéty, je pravdepodobne stále čiastočne roztavené.

Seizmické údaje tiež naznačujú, že horný skalný plášť rozprestierajúci sa na približne 700 až 800 kilometroch pod povrchom, obsahuje zónu zahusteného materiálu. V nej sa seizmická energia pohybuje pomalšie. 

Na Zemi sa podobné zóny zhodujú s rôznymi chemickými vlastnosťami hornín tvoriacich plášť alebo s náhlymi zmenami teplotného spádu (gradientu).

Napriek niektorým drobným technickým problémom vedci z InSight úspešne zmerali seizmickú aktivitu a jadro Marsu. 

Prekročili však svoj navrhnutý čas misie o viac ako 150 Sol (marťanských dní). Ich misia trvala 818 Sol (marťanských dní).

Na solárnych paneloch landeru sa začal hromadiť prach. Ten znižoval množstvo energie, ktoré môže vesmírna loď generovať. 

Mars sa tiež pohybuje smerom k najvzdialenejšiemu bodu od Slnka na jeho obežnej dráhe, čo ešte viac obmedzí možnosť plavidla dobiť si energiu. 

Riadenie misie dúfa, že lander zostane v prevádzke minimálne do decembra 2022.

Zdroj:

FORBES, 2021. Mars Becomes The First Inner Planet After Earth To Have Its Core Measured. [online]. [cit. 2021-03-19]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/davidbressan/2021/03/18/mars-becomes-the-first-inner-planet-after-earth-to-have-its-core-measured/?sh=2637a8974554

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here