13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Energetická kríza v Európe: Ceny klesli po tom, čo Putin nariadil Gazpromu...

Energetická kríza v Európe: Ceny klesli po tom, čo Putin nariadil Gazpromu naplniť zásoby EÚ

Ceny plynu v Európe klesli po stretnutí Vladimíra Putina s predstaviteľmi Gazpromu.

Ruský prezident dal pokyn tamojšej štátom kontrolovanej plynárenskej spoločnosti, aby pumpovala viac dodávok do EÚ. To vo štvrtok vyvolalo okamžitý pokles cien.

Ceny plynu v Európe v posledných týždňoch vzrástli v dôsledku silného dopytu počas hospodárskeho oživenia po pandémii. Po studenej zime sa vyčerpali aj zásoby Európskej únie.

Plynárenskému gigantovi bolo povedané, aby dodal zásobníky v Rakúsku a Nemecku po 8. novembri, dovtedy sa očakáva naplnenie ruských domácich skladov.

„Umožní nám to spoľahlivo, stabilne a konzistentne plniť naše zmluvné záväzky a zásobovať našich európskych partnerov plynom na jeseň a v zime,” povedal Putin.

„Vytvorí sa tak priaznivá situácia, v každom prípade lepšia situácia na európskom energetickom trhu vo všeobecnosti,” dodal.

Dvadsaťsedem-členný štát EÚ v súčasnosti závisí od Ruska z viac ako 40 % dovozu plynu.

Hoci Gazprom splnil svoje záväzky vyplývajúce z dlhodobých dohôd, nepredal dodatočný plyn na spotovom trhu EÚ a rozhodol sa naplniť domáci zásobník.

Niektorí európski politici tvrdili, že Rusko úmyselne zadržiavalo plyn, aby prinútilo nemecké orgány a orgány EÚ urýchliť konečné regulačné schválenie plynovodu Nord Stream 2.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie, Josep Borrell, vo štvrtok obvinil Rusko z vyvíjania politického tlaku na Moldavsko.

Európska komisia v stredu oznámila, že Moldavsku poskytne 60 miliónov eur na pomoc pri riešení súčasného nedostatku energie.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Europe’s energy crisis: Prices drop after Putin orders Gazprom to fill EU stocks. [online]. [cit. 2021-10-29]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/28/europe-s-energy-crisis-prices-drop-after-putin-orders-gazprom-to-fill-eu-stocks

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments