13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Technológie Cortana od spoločnosti Microsoft, ktorá konkurovala Siri, bude vyradená

Cortana od spoločnosti Microsoft, ktorá konkurovala Siri, bude vyradená

Cortana, virtuálny asistent spoločnosti Microsoft, navrhnutý za účelom konkurencie Siri od spoločnosti Apple a Google Assistant, má byť v mobilných zariadeniach vyradený.

Namiesto toho sa spoločnosť zameria na ponúkanie pomoci s produktivitou v systémoch Windows 10, Outlook a Teams.

Na Twitteri sa vyskytol hashtag #RIPCortana. V súvislosti s ním ľudia spomínali, aký bol asistent nezabudnuteľný.

Medzitým už Siri od Apple nebude mať predvolený ženský hlas v angličtine.

Používanie ženského hlasu pre virtuálnych asistentov je už dlhodobo kontroverzné, pokiaľ ide o typizáciu pohlavia ako užitočného ​​virtuálneho spoločníka.

Cortana bola predstavená v roku 2014 ako virtuálna asistentka pre telefóny so systémom Windows. Názov dostala podľa pokročilého sprievodcu umelou inteligenciou v vtedy najpredávanejšej hernej sérii spoločnosti Halo od spoločnosti Microsoft.

Ben Wood, hlavný analytik výskumnej firmy CSS Insight, uviedol: „Existuje určitá nevyhnutnosť, aby spoločnosť Microsoft opustila variant Cortany zameraný na spotrebiteľa. Spoločnosti Amazon, Alexa a Google sú hlasovými asistentmi na voľnom trhu. To ponecháva súperom malý priestor.”

„Dokonca sa aj silný Apple ťažko snažil získať náskok pred Siri napriek tomu, že vynaložil obrovské investície na to, aby platformu posunul vpred.”

„Spoločnosť Microsoft urobila rozumné rozhodnutie zdvojnásobiť svoju platformu Cortana ako platformu na podporu zvyšovania produktivity. Tá je úzko spojená s jej obchodnými nástrojmi a službami. Cortana bude čoraz viac hlboko integrovaná do konkrétnych platforiem Microsoftu a nebude generickým hlasovým asistentom pre všetkých ľudí.”

Apple pridal k svojmu asistentovi Siri dva nové hlasy. V najnovšej verzii iOS eliminuje predvolený ženský hlas.

V roku 2019 správa UNESCO naznačila, že používanie ženských hlasov v predvolenom nastavení pre hlasových asistentov „nepriamo naznačuje, že ženy sú učenlivé a ochotné pomôcť dostupným stlačením tlačidla alebo hlasovým príkazom”.

Spoločnosť Apple uviedla, že sa rozhodla preniesť zodpovednosť za výber hlasu svojho asistenta na používateľov: „Toto je pokračovanie záväzku spoločnosti Apple k rozmanitosti a začleneniu produktov a služieb lepšie odrážajúcich rozmanitosť sveta, v ktorom žijeme.

V niektorých krajinách a jazykoch je má asistent Siri predvolene nastavený na mužský hlas.

Zdroj:

BBC, 2021. Microsoft’s Cortana silenced as Siri gets new voice. [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56602321

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments