-1.5 C
Bratislava
štvrtok, 5 decembra, 2024
HomeEkonomikaBitcoin ban: V týchto krajinách je kryptomena obmedzená alebo nezákonná

Bitcoin ban: V týchto krajinách je kryptomena obmedzená alebo nezákonná

Napriek tomu, že sa kryptomena široko kritizuje za svoju volatilitu, používanie v nekalých transakciách a za prehnané používanie elektriny na jej ťažbu, mnohí ju vnímajú ako bezpečný prístav počas ekonomických búrok.

Právny štatút Bitcoinu a ďalších altcoinov sa v jednotlivých krajinách výrazne líši. Aj keď väčšina krajín neberie používanie samotného Bitcoinu ako nezákonné, jeho status platobného prostriedku alebo komodity sa líši s rôznymi regulačnými dôsledkami.

Toto sú krajiny, v ktorých je kryptomena obmedzená alebo nezákonná.

Alžírsko

Alžírsko v súčasnosti zakazuje používanie kryptomeny po schválení finančného zákona v roku 2018. Ten zakazoval nákup, predaj, používanie alebo držanie virtuálnych mien.

Bolívia

V Bolívii sa od roku 2014 zaviedol úplný zákaz používania Bitcoinu. Bolívijská centrálna banka vydala uznesenie, ktorým zakazuje používanie akejkoľvek inej meny, ktorá nie je regulovaná krajinou alebo ekonomickou zónou.

Čína

Čína v priebehu roka 2021 stále intenzívnejšie zasahovala proti kryptomenám. Čínski predstavitelia opakovane vydávali varovania pre svojich ľudí, aby sa vyhýbali trhu s digitálnymi aktívami a tvrdo obmedzili aj ťažbu v krajine.

Dňa 27. augusta Yin Youping, zástupca riaditeľa Úradu pre ochranu finančných práv spotrebiteľov Čínskej ľudovej banky (PBoC) označil kryptomeny za špekulatívne aktíva.

Snahy podkopať Bitcoin, decentralizovanú menu, ktorá nie je pod kontrolou vlád a inštitúcií, sa do značnej miery vnímajú ako pokus čínskych orgánov o zavedenie vlastnej elektronickej meny.

PBoC sa snaží byť jednou z prvých veľkých centrálnych bánk na svete, ktoré zavedú vlastnú digitálnu menu. Bude tak môcť lepšie sledovať transakcie svojich ľudí.

Kolumbia

Vládna agentúra Superintendencia Financiera v roku 2014 varovala finančné inštitúcie, že nesmú „chrániť, investovať, sprostredkovať alebo spravovať operácie s virtuálnymi peniazmi”.

Egypt

Egyptský Dar al-Ifta, primárny islamský poradný orgán krajiny, vydal v roku 2018 náboženský dekrét. V ňom klasifikoval bitcoinové transakcie ako „haram”, čo je podľa islamského práva zakázané. Egyptské bankové zákony, ktoré nie sú záväzné, sa v septembri 2020 sprísnili, aby sa zabránilo obchodovaniu alebo propagácii kryptomien bez licencie centrálnej banky.

Indonézia

Bank Indonesia, centrálna banka krajiny, vydala od 1. januára 2018 nové predpisy zakazujúce používanie kryptomien ako platobného prostriedku.

Irán

Bitcoin má komplexný vzťah s iránskym režimom. S cieľom vyhnúť sa najhoršiemu dopadu ochromujúcich ekonomických sankcií sa Irán namiesto toho pri financovaní dovozu obrátil na lukratívny spôsob ťažby Bitcoinu.

Centrálna banka síce zakazuje obchodovanie s kryptomenami vyťaženými v zámorí, ale v krajine stimuluje ťažbu Bitcoinu.

Okolo 4,5 % svetovej ťažby Bitcoinov prebieha v Iráne. To by podľa analytickej firmy Elliptic na blockchaine mohlo predstavovať tržby viac ako 1 miliardu USD (843 miliónov eur).

Aby mohol priemysel prekvitať, Irán ponúkol licencovaným baníkom lacnú energiu. Zároveň ale požaduje, aby sa všetky vyťažené kryptomeny predali centrálnej banke.

Nelicencovaná ťažba ale odčerpáva každý deň viac ako 2 GW z národnej siete. To spôsobuje nedostatok energie.

Za týmto účelom iránske úrady vydali štvormesačný zákaz ťažby Bitcoinu, ktorý potrvá do 22. septembra.

Nepál

V auguste 2017 Nepálska banka Rastra vyhlásila Bitcoin za nezákonný.

Severné Macedónsko

Severné Macedónsko je zatiaľ jedinou európskou krajinou, v ktorej je zavedený oficiálny zákaz kryptomien.

Rusko

Aj keď kryptomena nie je v Rusku postavená mimo zákona, proti jej používaniu prebieha neustály konflikt.

Rusko schválilo svoje prvé zákony na reguláciu kryptomien v júli 2020. Po prvýkrát označilo kryptomenu za majetok podliehajúci zdaneniu.

Ruský prezident, Vladimir Putin, opakovane spája kryptomenu s trestnou činnosťou.

Turecko

Mnohí sa v Turecku obrátili na kryptomenu, pretože turecká líra prudko klesla na hodnote. Pri niektorých z najvyšších úrovní použitia kdekoľvek na svete bol príchod regulácií v tomto roku rýchly, pretože inflácia v apríli dosiahla vrchol.

Dňa16. apríla 2021 vydala Centrálna banka Tureckej republiky nariadenie, ktorým sa zakazuje používanie kryptomien na platby za tovary a služby. Nasledujúci deň turecký prezident, Recep Tayyip Erdoğan, zašiel ďalej a vydal dekrét. V ňom sa obchodovanie kryptomien týka zoznamu firiem, na ktoré sa vzťahujú pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Vietnam

Vietnamská štátna banka vyhlásila, že používanie kryptomien je nezákonné. Podlieha sankciám od 150 miliónov VND (5 600 EUR) do 200 miliónov VND (7 445 EUR).

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Bitcoin ban: These are the countries where crypto is restricted or illegal. [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/08/30/bitcoin-ban-these-are-the-countries-where-crypto-is-restricted-or-illegal2

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments