-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Biden varuje Putina pred silnými sankciami v prípade ofenzívy na Ukrajine

Biden varuje Putina pred silnými sankciami v prípade ofenzívy na Ukrajine

„Americký prezident, Joe Biden, varoval v utorok vo veľmi očakávanom videohovore ruského prezidenta, Vladimira Putina, pred silnými ekonomickými a inými opatreniami v prípade vojenskej eskalácie, na Ukrajine,” uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Cieľom dvojhodinového stretnutia bolo riešiť rastúce napätie v súvislosti s Ukrajinou. Moskva akékoľvek agresívne úmysly poprela. Zároveň obvinila Západ z provokácií, najmä z vojenských cvičení v Čiernom mori.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť, Jake Sullivan, po samite povedal: „Putin riskuje plynovod Nord Stream 2 inváziou na Ukrajinu.”

„Prezident Biden vyjadril hlboké znepokojenie Spojených štátov a našich európskych spojencov z eskalácie ruských síl obklopujúcich Ukrajinu.” Tak sa uvádza vo vyhlásení Bieleho domu.

„Prezident Biden zopakoval svoju podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Okrem toho vyzval na deeskaláciu a návrat k diplomacii,” pokračovalo.

Podľa údajov, ktoré Kremeľ zverejnil po rokovaniach, požadoval Putin záruky, že Ukrajina v budúcnosti nevstúpi do NATO. Biden nedal Putinovi žiadne záväzky v súvislosti s požiadavkou, aby Ukrajina nemohla vstúpiť do NATO.

„Rusko má vážny záujem získať spoľahlivé, právne stanovené záruky, ktoré vylučujú expanziu NATO na východ a rozmiestnenie zbraní v štátoch susediacich s Ruskom,” uviedol Kremeľ.

„Biden nedal Putinovi žiadne záväzky v súvislosti s požiadavkou, aby Ukrajina nemohla vstúpiť do NATO alebo aby sa znížila vojenská prítomnosť USA v regióne.” To povedal Sullivan novinárom po samite.

Deň pred virtuálnym stretnutím Biden telefonicky konzultoval situáciu s európskymi spojencami o hromadení ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a prípadné ekonomické sankcie voči Moskve.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Biden warns Putin of ‘strong’ sanctions in case of Ukraine offensive. [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/06/what-can-we-expect-from-biden-putin-talks-over-ukraine-tensions

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments