21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Americký záchranný plán (Bidenov stimulačný balík v hodnote 1,9 trilióna $)

Americký záchranný plán (Bidenov stimulačný balík v hodnote 1,9 trilióna $)

Zákon o americkom záchrannom pláne z roku 2021 prešiel snemovňou aj senátom. Smeruje späť do snemovne na zváženie a hlasovanie.

Hlasovanie sa uskutoční 9. marca 2021, po ktorom sa očakáva, že prezident Biden podpíše legislatívu. 

Záchranný balíček vo výške 1,9 trilióna $ je navrhnutý tak, aby uľahčil zotavenie Spojených štátov z ničivých ekonomických a zdravotných dopadov pandémie Covid-19.

Jeho obsahom sú priame stimulačné platby vo výške 1 400 $ pre ľudí, ktorí ročne zarábajú 75 000 $ alebo menej. 

Americký záchranný plán predlžuje dávky v nezamestnanosti o 300 $ týždenne do 6. septembra 2021. 

Ľudia, ktorým boli v roku 2020 zrazené dane z dávok v nezamestnanosti, ich budú môcť získať späť pri podaní daní z roku 2020 alebo prostredníctvom upraveného daňového priznania.

Súčasné moratóriá, ktoré sa skončia 31. marca, sa podľa plánu pravdepodobne nezmenia. Ďalšie financovanie poskytne úľavu tým, ktorí sú pozadu so splácaním hypotéky, nájomného a účtov za energie. 

Záchranný balíček obsahuje tiež 510 miliónov $ na program núdzových potravín a prístreškov FEMA. Použije sa na zabezpečenie nocľahu, stravovania, mesačného nájmu alebo hypotéky a mesačného splácania služieb.

Poskytuje prostriedky pre štátne a miestne samosprávy na pomoc pri kompenzácii ušlých daňových príjmov a peniaze pre bezpečné znovuotvorenie škôl uprostred pandémie, od materských škôl až po ôsmy ročník. Okrem toho dotuje programy testovania a očkovania.

Hoci plán nezahŕňa odpustenie študentskej pôžičky, obsahuje ustanovenie ktoré hovorí o tom, že akékoľvek odpustenie študentskej pôžičky od 30. decembra 2020 do 1. januára 2026 bude oslobodené od dane.

Nový program pre reštaurácie a bary poskytuje granty na pandemickú pomoc vo výške 25 miliárd $. 

Program na ochranu výplaty získa ďalších 7,25 miliárd $. Okrem toho budú môcť ďalšie neziskové organizácie požiadať o odpustenie pôžičiek na pokrytie miezd a iných prevádzkových výdavkov.

Zdroj:

INVESTOPEDIA, 2021. American Rescue Plan (Biden’s $1.9 Trillion Stimulus Package). [cit. 2021-03-09]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/american-rescue-plan-definition-5095694

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments