-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Amazon a Google sú predmetom vyšetrovania kvôli falošným online recenziám

Amazon a Google sú predmetom vyšetrovania kvôli falošným online recenziám

Amazon a Google sú predmetom vyšetrovania. Je to kvôli údajným obavám o to, že zlyhávajú pri ochrane kupujúcich pred falošnými online recenziami.

Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) začína formálne vyšetrovanie. Jeho cieľom je zistiť, či spoločnosti mohli porušiť spotrebiteľské právo. Vyplýva to z počiatočného vyšetrovania z minulého roku, keď CMA skúmala, či online firmy chránia spotrebiteľov.

CMA uviedla, že predchádzajúce vyšetrovanie vyvolalo konkrétne obavy týkajúce sa spoločností Amazon a Google.

CMA si predovšetkým nie je istá, či spoločnosti „robia dosť” pre to, aby „odhalili falošné a zavádzajúce recenzie alebo podozrivé vzorce správania”.

Podľa úradu sem patria prípady, keď tí istí používatelia „recenzovali rovnaký typ produktov alebo firiem v podobnom čase alebo keď kontrola naznačila, že recenzent dostal platbu alebo iný stimul za napísanie pozitívnej recenzie”.

CMA tiež skúma, či spoločnosti Google a Amazon okamžite vyšetrujú a odstraňujú falošné a zavádzajúce recenzie. Rovnako sa zaoberá aj tým, ako spoločnosti sankcionujú používateľov.

CMA uviedla, že ak zistí porušenie zákona o ochrane spotrebiteľa týmito spoločnosťami, môže podniknúť kroky na presadzovanie práva.

To by mohlo zahŕňať zabezpečenie formálnych záväzkov zo strany spoločností Amazon a Google. Stalo by sa tak v prípade zmeny spôsobu riešenia falošných recenzií. Takisto by sa to mohlo vyostriť „v prípade potreby postupu na súd”.

Úrad v tejto fáze zatiaľ nedospel k názoru, či spoločnosti Amazon a Google porušili zákon.

„Obávame sa, že milióny online nakupujúcich by mohli byť uvedení do omylu čítaním falošných recenzií a ich následným míňaním na základe týchto odporúčaní,” uviedla výkonná riaditeľka CMA, Andrea Coscelli.

„Rovnako jednoducho nie je spravodlivé, ak niektoré podniky dokážu predstierať päťhviezdičkové recenzie, aby dostali svoje výrobky alebo služby do popredia, zatiaľ čo podniky, ktoré dodržiavajú zákony, tento boj prehrávajú,” dodala výkonná riaditeľka.

„Je dôležité, aby tieto technologické platformy prevzali zodpovednosť. Sme pripravení konať, ak zistíme, že v tejto veci nerobia dosť,” skonštatovala na záver.

CMA je znepokojená aj tým, že systémy spoločnosti Amazon „adekvátne zlyhávajú, aby zabránili a odradili niektorých predajcov od manipulácie so zoznamom produktov”.

Hovorca spoločnosti Amazon podal stanovisko so slovami: „Spoločnosť venovala značné prostriedky na zabránenie tomu, aby sa v našom obchode objavili falošné alebo motivované recenzie.”

„Budeme naďalej pomáhať CMA pri jej vyšetrovaní. Zároveň berieme na vedomie jej schválenie, že proti nášmu podnikaniu nedošlo k nijakým zisteniam,” dodal.

Zdroj:

BBC, 2021. Amazon and Google probed over efforts to stop fake reviews. [online]. [cit. 2021-06-25]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57608138

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments