0.5 C
Bratislava
sobota, 14 decembra, 2024
HomeSprávy zo svetaAko pandémia ovplyvnila našu mobilitu a ako ovplyvní budúcnosť európskych miest?

Ako pandémia ovplyvnila našu mobilitu a ako ovplyvní budúcnosť európskych miest?

Vzhľadom na to, že sa mobilita v marci 2020 dramaticky zastavila kvôli rozšíreniu vírusu COVID-19, ktorý prepukol do celosvetovej pandémie, sa vyskytli otázky, ktoré možno neboli položené desaťročia.

Zvýšené obavy týkajúce sa klímy a toho, ako ľudia budú žiť a pohybovať sa, sa stali problémami, ktoré nebolo možné ignorovať. 

„Pandémia mala obrovský vplyv na mobilitu,” hovorí profesorka Meike Jipp, riaditeľka Inštitútu výskumu dopravy v Nemeckom leteckom centre.

„Ľudia sa v zásade boja, že ochorejú alebo sa nakazia. To bola obrovská zmena, ktorá stále pokračuje,” dodala.

Začiatkom tohto roka sa v globálnom prieskume aplikácie Moovit pýtali ľudí, ako COVID-19 ovplyvnil ich používanie verejnej dopravy. Ukázalo sa, že až tretina ľudí v niektorých mestách prestala kvôli pandémii používať verejnú dopravu.

Pandémia mala aj pozitívny dopad

COVID v istom zmysle posunul európske mestá k ekologickejšej mobilite, pretože mestá v celej Európe sa v nasledujúcich rokoch pozerajú na zelenšie vízie mobility.

Barcelona napríklad plánuje premeniť 21 ulíc, spolu asi 33 km, na zeleň pre chodcov s doplnkovou cyklistickou infraštruktúrou.

„Pandémia fungovala ako lupa, vďaka ktorej sme pochopili, že zdravie by malo byť jedným z ústredných aspektov riadenia a plánovania mesta,” povedal hlavný architekt Barcelony, Xavier Matilla.

Paríž je ďalším veľkým európskym mestom, ktoré začalo s výraznými zmenami. Mesto tak urobilo vzhľadom na obavy z emisií, ktoré sa dôsledkami pandémie urýchlili.

„To, o čo sa Paríž snaží, je. že chce, aby ľudia mali aktívnu mobilitu pri chôdzi a bicyklovaní po uliciach. Francúzske hlavné mesto sa zameralo na cyklistické pruhy. Do cyklistickej infraštruktúry vložili 150 miliónov eur. Teraz môžeme vidieť 50 % nárast cyklistiky za posledné dva roky,” dodal.

Ako protijed na nefunkčné aspekty mestského života, ako sú dlhé dochádzky, hlučné ulice a málo využívané priestory, vyvinul profesor Carlos Moreno zo Sorbonny 15-minútový koncept. V ňom predstavuje svet, v ktorom sú všetky denné potreby do 15 minút.

„Musíme obmedziť prítomnosť automobilov v uliciach,” povedal Moreno. „Pandémia nás prinútila premýšľať o tom, ako sa inak pohybovať, inak konzumovať, ako inak žiť.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. How has COVID impacted our mobility and how will it affect the future of European cities? [online]. [cit. 2021-09-15]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/09/13/how-has-covid-impacted-our-mobility-and-how-will-it-affect-the-future-of-european-cities

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments