-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Transakčné poplatky Etherea sú najnižšie za posledných 6 mesiacov

Transakčné poplatky Etherea sú najnižšie za posledných 6 mesiacov

Poplatky za Bitcoin takisto klesli zo dňa na deň po tom, čo dopyt po kryptomenách stále klesá.

Údaje z BitInfoCharts ukazujú, že priemerný poplatok za transakciu Etherea je 2,15 USD. Ide tak o najnižší poplatok od 20. decembra 2020, keď sa rovnal cene 2,00 USD.

Transakčné poplatky v roku 2020 vo väčšine nepresiahli 2 USD, ale všetko sa obrátilo o 180° akonáhle sa tento rok dostal Bitcoin do bull runu, čím sa Ethereum popri ňom zviezlo.

Poplatky za transakcie ETH stúpli 12. mája až na 69,92 USD. Bolo to deň po tom, čo Ethereum dosiahlo svoje historické maximum 4 164 dolárov. Ďalšie prchavé maximum dosiahlo presne o týždeň neskôr, keď sa transakčné poplatky zvýšili na 59,57 USD.

Čo to všetko znamená?

Poplatky sú nízke, pretože dopyt po Ethereu je tiež nízky. Cena ETH sa teraz pohybuje okolo 1 800 dolárov a pomaly klesá.

To isté sa stalo s priemerným poplatkom za transakcie Bitcoinu, ktorý cez noc klesol o 24 % a dosiahol cenu 5,10 USD. Aktuálna cena Bitcoinu je 32 700 dolárov. To je asi polovica historického maxima, ktoré kryptomena dosiahla v apríli. Poplatok za transakciu BTC je podľa Ycharts o 330 % nižší ako minulý rok v takomto čase. 

Aby bolo jasné: Hoci sú pre minerov nízke transakčné poplatky nepriaznivé a môžu naznačovať nízky dopyt po sieti, sú dobré pre kohokoľvek, kto spracováva komplikované transakcie prostredníctvom decentralizovaných finančných protokolov založených na Ethereu ako sú Uniswap alebo Synthetix. 

Poplatky sa môžu po príchode Etherea 2.0 ďalej znižovať. Upgrade na Ethereum blockchain môže trvať niekoľko rokov, kým bude naplno realizovaný. Sľubuje ale rýchlejšie a lacnejšie transakcie a omnoho ekologickejšiu ťažbu. 

Je to čiastočne preto, že sieť prejde zo súčasného mechanizmu proof-of-work, ktorý vyžaduje silný hardvér na overovanie transakcií, na proof-of-stake, kde overujú transakcie tí, ktorí majú na ETH najväčší podiel.

Úspešná aktualizácia by mohla Ethereu pomôcť vrátiť sa späť. Ak by sa ale dopyt výraznejšie zvýšil, poplatky by mohli opäť narásť.

Zdroj: 

DECRYPT.CO, 2021.Ethereum Gas Fees are the Lowest They’ve Been in 6 Months. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://decrypt.co/74597/ethereum-gas-fees-are-the-lowest-theyve-been-in-6-months

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments