23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Správa: EIP-1559 by nemusel znížiť poplatky za transakcie na sieti ETH

Správa: EIP-1559 by nemusel znížiť poplatky za transakcie na sieti ETH

Transakčné náklady na blockchain Ethereum sú teraz dvakrát vyššie ako v rokoch 2017/2018. „Pripravovaná aktualizácia EIP-1559 ich nemusí znížiť,” uvádza sa v správe.

Dokument však varoval, že pripravovaná aktualizácia EIP-1559 nemusí problémy vyriešiť.

Poplatky za ETH: kedysi a teraz

Ethereum blockchain je pravdepodobne najpoužívanejšou sieťou v priestore kryptomeny. Avšak to, že je základnou technológiou dvoch najhorúcejších trendov – DeFi a NFT – a zároveň má na konte aj množstvo stabilných coinov, spôsobilo niekoľko problémov, hlavne so škálovateľnosťou.

To viedlo k podstatným oneskoreniam pri transakciách a ako už bolo spomenuté, neobvykle vysokým transakčným poplatkom. 

Najnovšie správy dokonca informovali pred extrémnymi prípadmi, keď priemerné náklady dosiahli nové maximá nad 30 USD.

Vo svojej najnovšej správe o poplatkoch ETH skúmala spoločnosť CoinMetrics rozdiely medzi prebiehajúcim bull cycle a predchádzajúcim koncom roka 2017 a začiatkom roka 2018. 

V tom čase bola sieť Ethereum tiež vysoko preťažená, najmä počas šialenstva ICO.

Napriek tomu dokument ukazuje, že priemerný poplatok za transakciu pred tromi rokmi bol 5,70 USD. Situácia je teraz celkom iná, pretože priemerné náklady boli od 18. januára 2021 každý deň vyššie ako táto suma. Okrem toho sa v článku uvádza, že stredný poplatok za transakciu je po väčšinu roka nad 10 USD.

Aj keď dokument spoločnosti CoinMetrics pripustil, že zvýšenie cien ETH do istej miery ovplyvnilo aj vyššie transakčné poplatky, uvádza sa v ňom, že preťaženie siete je najnaliehavejšou záležitosťou.

EIP-1559 nemusí pomôcť

Na vyriešení problému s vysokými poplatkami vývojári ETH v súčasnosti pracujú na prípadnom zavedení ETH 2.0. 

Táto aktualizácia by však mohla byť roky vzdialená od plného nasadenia. Preto vývojári naplánovali niekoľko aktualizácií PoW.

Ďalšou aplikáciou, ktorá uzrie svetlo sveta, je London Fork, ktorá má byť uvedená do prevádzky v júli 2021. Napriek určitým kontroverziám medzi minermi bude obsahovať návrh na zlepšenie obsahu Ethereum (EIP) 1559, ktorý by mal pomôcť znížiť transakčné poplatky.

EIP-1559 zmení mechanizmus ETH zavedením algoritmicky vypočítaného základného poplatku.

K dispozícii bude nový mechanizmus veľkosti cieľového bloku, ktorý zabráni tomu, aby bloky dosiahli svoju maximálnu kapacitu. 

Maximálna veľkosť bloku sa zdvojnásobí na 25 M gas. Cieľová veľkosť bloku však zostane na hodnote 12,5 M gas.

Ďalej sa spália niektoré zo základných poplatkov. To ich natrvalo vyradí z ponuky, čím sa zníži celková ponuka ETH.

Správa však uviedla, že hoci by vyššie uvedené vylepšenia mali teoreticky znížiť priemerné poplatky, v skutočnosti sa tak „pravdepodobne” nestane.

„Vysoké transakčné poplatky sú v zásade problémom škálovateľnosti. Ak Ethereum dokáže spracovať iba niekoľko stoviek transakcií na blok, vysoké poplatky budú aj naďalej, pokiaľ sa bude využitie dapp neustále zvyšovať. Transakčné poplatky budú naďalej vysoké vtedy, keď bude o blokovaný priestor veľká konkurencia.”

Spoločnosť CoinMetrics poznamenala, že kým nepríde ETH 2.0, bude adekvátne riešenie pochádzať zo škálovacích sietí vrstvy 2. 

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. EIP-1559 Might Not Lower the High Ethereum Transaction Fees: Report. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/eip-1559-might-not-lower-the-high-ethereum-transaction-fees-report/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments