24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Spoločnosť Greenidge sa zaväzuje, že od júna 2021 začne s ekologickou ťažbou...

Spoločnosť Greenidge sa zaväzuje, že od júna 2021 začne s ekologickou ťažbou Bitcoinov

Spoločnosť Greenidge Generation Holdings Inc. oznámila , že od 1. júna odstráni všetky emisie skleníkových plynov zo svojho ťažobného zariadenia bitcoinov prostredníctvom portfólia plne akreditovaných offsetových kreditov.

Spoločnosť uviedla, že bude vykonávať ťažobnú operáciu Bitcoinov bez uhlíkovej stopy. Stane sa tak v jej hybridnom závode na ťažbu kryptomeny v severnej časti štátu New York. Oznámenie spoločnosti prichádza v čase, keď automobilka Tesla a platobná spoločnosť Square oznámili, že v budúcnosti nebudú nakupovať Bitcoiny. Dôvodom sú environmentálne obavy spojené s ťažbou kryptomeny. 

Spoločnosť Greenidge uviedla, že kúpi dobrovoľné kompenzácie uhlíka z niekoľkých amerických projektov znižovania skleníkových plynov. Dodala, že každý projekt bol skontrolovaný a pripísaný v prospech jedného z troch známych registrov offsetových projektov, Verra, Climate Action Reserve (CAR) a American Carbon Registry (ACR). To zaručuje, že akýkoľvek projekt financovaný Greenidge minimalizuje emisie alebo zvyšuje sekvestráciu skleníkových plynov spôsobom, ktorý je overiteľný, skutočný a trvalý.

Okrem kompenzácie 100 % svojich uhlíkových emisií z ťažby Bitcoinov plánuje Greenidge tiež investovať časť svojich ziskov z ťažby do projektov obnoviteľnej energie. Spoločnosť aktívne zvažuje priame financovanie alternatívnych zdrojov zelenej energie v New Yorku a v ďalších mestách po celej krajine.

Greenidge tiež uviedla, že sa bude naďalej zúčastňovať na regionálnej iniciatíve pre skleníkové plyny (RGGI). Ten predstavuje trhový program, v ktorom zúčastnené štáty predávajú emisné kvóty CO2 prostredníctvom aukcií a investujú zisky do obnoviteľnej energie, energetickej efektívnosti a ďalších programov pre spotrebiteľov s cieľom vytvoriť miestne ekologické pracovné miesta a podporovať inovácie v hospodárstve čistej energie. Podľa správy spoločnosť nakupuje kvóty RGGI každý rok. Dôvodom je pokrytie 100 % CO2 emitovaného pri výrobe energie. Spoločnosť to vykonáva od roku 2017, keď začala s prevádzkou na plyn.

Ťažba Bitcoinov mnohých desí

Pretože inštitucionálni a retailoví investori pokračujú v zavádzaní Bitcoinu, objavila sa obava z jeho prepojenia s energetickými a environmentálnymi problémami. Odborníci tvrdia, že krypto zaťažuje životné prostredie kvôli všetkej energii, ktorá je potrebná na ťažbu jediného Bitcoinu. Zistilo sa, že množstvo elektriny spotrebovanej denne na ťažbu Bitcoinu je väčšie ako množstvo elektriny spotrebované krajinami, ako je napr. Írsko.

Niektorí investori spoločnosti Tesla a ochrancovia životného prostredia čoraz viac kritizujú spôsob ťažby Bitcoinov pomocou obrovského množstva elektriny vyrobenej z fosílnych palív.

V stredu 12. mája cena BTC poklesla o 10 %. Bolo to po tom, čo Elon Musk oznámil, že Tesla pozastavila používanie kryptomeny ako platobnej metódy. To sa stalo necelé dva mesiace potom, čo výrobca elektrických vozidiel začali akceptovať BTC ako jednu z foriem platby. Musk ako dôvod uviedol energetický problém. Tým bolo najmä použitie „uhlia, ktoré tvorí najhoršie emisie zo všetkých palív”.

Začiatkom tohto mesiaca bol v senáte štátu New York zavedený návrh zákona o zastavení ťažby Bitcoinov, kým štát neposúdi jeho dopady na životné prostredie.

Zdroj: 

BLOCKCHAIN.NEWS, 2021. Greenidge Commits to Being 100% Carbon Neutral for Its Bitcoin Mining Facility Starting June 2021. [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné na:https://blockchain.news/news/greenidge-commits-being-100-carbon-neutral-bitcoin-mining-facility-starting-june-2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments