24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Šéf komodít Goldman Sachs: Bitcoin je riskantná digitálna meď, nie zlato

Šéf komodít Goldman Sachs: Bitcoin je riskantná digitálna meď, nie zlato

Jeff Currie, globálny vedúci výskumu komodít v Goldman Sachs, označil Bitcoin za „rizikové” aktívum, ktoré je v zabezpečení proti inflácii podobné medi. Odmietol akékoľvek porovnanie Bitcoinu so zlatom v udržateľnosti hodnoty.

Currie vo svojom vystúpení v Squawk Box Europe na CNBC 1. júna poznamenal, že meď aj Bitcoin fungujú ako „rizikové aktíva” na udržanie hodnoty kvôli svojej volatilite, zatiaľ čo zlato označil za stabilnejšieho uchovávateľa:

„Digitálne meny nie sú náhradami zlata. Keby už, tak by boli náhradou medi. Sú náhradou rizika pre zaistenie inflácie, nie pre zaistenie rizika inflácie.”

„Pozeráte sa na spojenie medzi Bitcoinom a meďou, alebo na mieru ochoty riskovať a Bitcoin. K dispozícii máme 10 rokov histórie obchodovania s BTC, je to určite rizikové aktívum,” dodal.

Currieho komentáre prichádzajú po nedávnom páde kryptomeny. Ten podľa internetového portálu CoinGecko zaznamenal zníženie ceny Bitcoinu za pár týždňov o 36,8 %. To predstavuje pokles z 57 000 dolárov na zhruba 36 000 dolárov.

Podobný zásah zaznamenalo aj Ethereum. To pokleslo o 39,58 % z približne 4300 dolárov na 2 598 dolárov.

Meď zaznamenala v roku 2021 veľkú volatilitu. Dňa 3. januára sa cena pohybovala na úrovni 3,56 USD a 24. februára vzrástla na 4,30. Cena potom od marca kolísala medzi 3,50 až 4,00 USD, až kým sa 10. mája nevyšplhala na 4,80 USD. Teraz je na hodnote 4,65 USD.

Currie poznamenal, že „existuje dobrá aj zlá inflácia”, proti čomu sa rôzne aktíva chránia. Vysvetlil: „Dobrá inflácia je, keď ju ťahá dopyt.” Zároveň dodal, že proti tomuto typu inflácie sú zabezpečené Bitcoin, meď a ropa, ale:

„Zlato zaisťuje zlú infláciu tam, kde sa obmedzuje ponuka, ktorá sa … zameriava na nedostatok čipov, komodít a iných druhov vstupných surovín. A na takéto zabezpečenie by ste použili zlato.”

Šéf Goldman Sachs predtým v aprílovej správe tvrdil, že BTC zatiaľ nemožno považovať za digitálne zlato, pretože je „zraniteľné voči strate dopytu pre inú, lepšie navrhnutú kryptomenu”. Vzápätí dodal: „Myslíme si, že je príliš skoro na to, aby Bitcoin konkuroval zlatu, keď môžu existovať súčasne.”

Podľa TradingView malo zlato od 1. apríla stúpajúcu tendenciu. Tá sa od dnešného dňa zvýšila z 1686 dolárov na 1900 dolárov.

 V poznámke z pondelka Currie uviedol, že je presvedčený o tom, že komodity využívané v reálnom svete sú najlepším zabezpečením proti inflácii, pretože sa v konečnom dôsledku spoliehajú na dopyt, a nie na mieru rastu:

„Komodity sú spotové aktíva, ktoré nie sú závislé od zrýchľujúceho sa rastu, ale od úrovne dopytu v porovnaní s ponukou.”

„Výsledkom je, že zaisťujú krátkodobú neočakávanú infláciu, ktorá sa vytvorí, keď úroveň celkového dopytu prevýši ponuku v neskorších fázach hospodárskeho cyklu,” správa dodala.

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Bitcoin is risky digital ‘copper’, it’s not gold — Goldman Sachs commodities boss. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-is-risky-digital-copper-it-s-not-gold-goldman-sachs-commodities-boss

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments