-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny S odchodom minerov z Číny klesol hashrate Etherea o 25 %

S odchodom minerov z Číny klesol hashrate Etherea o 25 %

Bitcoinová sieť nie je jedinou obeťou ťažiarskej krízy v Číne, nakoľko sa v zemi ťaží aj značné množstvo Etherea.

Hashrate Etherea klesol od svojho maxima v polovici mája o viac ako 25 %. Je to priamy výsledok čínskeho zákroku proti ťažbe kryptomien a následného presunu ťažobných operácií z krajiny.

Podľa Bitinfocharts dosiahol hashrate siete Ethereum 20. mája historické maximum 585,5 TH/s (terahashhov za sekundu). V nasledujúcich týždňoch klesol na trojmesačné minimum 434,3 TH/s.

Pokles o 26 % za iba šesť týždňov bol jedným z najprudších poklesov v histórii Etherea. Iba 40 dní potom, čo hashrate dosiahol svoj vrchol, sa len za 10 dní prepadol o 17 %. Podľa údajov Glassnode ide o najhorší 10-dňový pokles za 10 dní aký sme kedy videli.

Počas kryptomenovej zimy v roku 2018 poklesol hashrate Etherea o 57 %. Tento pokles trval ale iba niekoľko mesiacov.

Vyradenie minerov Etherea

Hashrate, ktorý je mierou sieťového výpočtového výkonu, voľne koreluje s cenou ETH. Keď hodnota stúpa, ťažba sa stáva ziskovejšou, priťahuje zdroje ťažby do siete a zvyšuje hashrate.

William Foxley, redaktor spoločnosti Bitcoin mining Company Compass Mining, je presvedčený, že ťažba ETH na báze GPU je ťažšie potlačiteľná ako rozsiahla ťažba ASIC (integrované obvody špecifické pre danú aplikáciu) pre BTC. V rozhovore pre Defiant uviedol: „GPU môžu byť umiestnené na malých miestach, ktoré vláda pravdepodobne nenájde.”

Dodal ale, že čínsky Sparkpool, druhý najväčší ťažobný spolok v Ethereu, zaznamenal od vydania mandátu takmer 30 % pokles hashrate.

„Zaujímavé veci sa dejú pre čínskych minerov, ktorí nielenže museli znášať znížené poplatky podľa EIP 1559 , ale aj geografické sťahovanie sa z väčších priemyselných hál.”

Prechod na ETH 2.0 a proof-of-stake nakoniec vyradia všetky ťažobné činnosti z Etherea, ale minerov ETH by mohlo čakať ešte pár krušných mesiacov.

Lacné vodné elektrárne

V súvisiacom vývoji informoval čínsky denník South China Morning Post (SCMP), že malé vodné elektrárne sú teraz na predaj na stránkach elektronického obchodu v Číne.

Keď dopyt po lacnej energii vysychá a krypto-mineri migrujú do priateľskejšieho podnebia, cena zariadení na výrobu energie klesla.

Mnohé z týchto závodov sa nachádzajú v juhozápadnej provincii S’-čchuan. Ide o oblasť v Číne s bohatými vodnými zdrojmi, ktoré môžu poskytovať lacnú elektrinu. Ako informoval internetový zdroj CryptoPotato, začiatkom tohto mesiaca bolo nariadené ukončenie 26 ťažobných operácií BTC v tejto provincii.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Ethereum Hashrate Drops 25% on China Mining Exodus. [online]. [cit. 2021-07-01]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/eminerhereum-hashrate-drops-25-on-china-mining-exodus/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments