-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Ruská národná banka zakáže podielovým fondom investovať do Bitcoinu

Ruská národná banka zakáže podielovým fondom investovať do Bitcoinu

Podielové fondy v Rusku nebudú môcť poskytovať kryptomeny kvalifikovaným ani nekvalifikovaným investorom.

Ruská centrálna banka pokračuje vo svojich prísnych politikách týkajúcich sa kryptomenového priemyslu. Teraz oficiálne zakazuje podielovým fondom investovať do kryptomien, ako je Bitcoin (BTC).

V pondelok Ruská centrálna banka zverejnila oficiálne vyhlásenie o regulácii investičných príležitostí zo strany podielových investičných fondov.

Napriek rozšíreniu počtu aktív dostupných na investovanie zo strany podielových fondov zakazuje dokument správcom fondov nakupovať kryptomeny, ako aj „finančné nástroje, ktorých hodnota závisí od cien digitálnych aktív”.

Vo vyhlásení sa zdôrazňuje, že podielovým fondom nie je dovolené poskytovať krypto-expozíciu ani kvalifikovaným, ani nekvalifikovaným investorom.

Ruská banka predtým odporučila, aby správcovia aktív vylúčili kryptomeny z expozície v podielových fondoch v júli 2021. Podľa správy miestnej tlačovej agentúry RBC neexistujú žiadne ruské podielové fondy s expozíciou voči kryptomenám napriek tomu, že doteraz neexistoval žiadny formálny zákaz.

Artem Deev, vedúci oddelenia analýzy v maklérskej firme AMarkets, údajne povedal, že Rusko má zatiaľ iba jeden fond obchodovaný na burze (ETF). Podľa Deeva spravuje fond akciová správcovská spoločnosť BrokerCreditService a investuje do spoločností zameraných na decentralizované ukladanie údajov a blockchain vrátane firiem ako Block Jacka Dorseyho, PayPal a Broadcom.

„Najväčšia ruská banka, Sber, údajne tiež plánuje spustiť ETF zamerané na blockchain,” uviedol šéf správy aktív Sber Vasily Illarionov. ETF sa bude nazývať „Blockchain Economy” a bude investovať do akcií súvisiacich s prijatím blockchainu. Illarionov poznamenal, že fond nespadá pod obmedzenia Ruskej centrálnej banky a môže byť ponúkaný retailovým investorom.  

Ako už bolo uvedené, Ruská centrálna banka zaujala tvrdý postoj ku kryptomenám a zakázala niektorým veľkým bankám ponúkať krypto-investičné služby. Regulátor argumentoval, že takéto služby „nespĺňajú záujmy investorov a nesú veľké riziká”.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, Bank of Russia to ban mutual funds from investing in Bitcoin. [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bank-of-russia-to-ban-mutual-funds-from-investing-in-bitcoin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments