Prvý austrálsky krypto ETF by mohol byť spustený do konca roka

0
104

Austrálska burza cenných papierov (ASX) plánuje zaviesť prvý kryptomenový fond obchodovaný na burze (ETF) uprostred prudkého inštitucionálneho prijatia digitálnych aktív.

ASX v súčasnosti skúma niekoľko aplikácií ETF. Prvý produkt sa pravdepodobne objaví na konci roka.

Podľa výkonného generálneho manažéra ASX, Maxa Cunninghama, trávi burza viac času upriamovaním pozornosti na digitálne aktíva uprostred rastúcej mainstreamovej adopcie.

„Miestni emitenti, ktorí chcú uviesť tieto produkty na trh, to tiež ignorujú. Preto nad tým trávime nesmierne veľa času,“ uviedol Cunningham.

Cunningham poznamenáva, že súčasná popularita digitálnych aktív stojí za preskúmanie tohto odvetvia. Úradník ďalej objasnil, že pri obrovskom dopyte po digitálnych aktívach v Austrálii by mali dosiahnuť dobré prijatie aj ďalšie súvisiace krypto-produkty.

Pripúšťa, že odkedy boli predchádzajúce aplikácie zamietnuté, objavila sa predstava, že takéto krypto-produkty boli zakázané.

„Vzhľadom na to, že sme pred piatimi alebo šiestimi rokmi odmietli niekoľko falošných ponúk, existuje dojem, že sme zakázali túto triedu aktív, ale kategoricky sme ju nezakázali,“ dodal.

Úradník navyše poznamenal, že najväčšou obavou je ochrana retailových investorov, ktorí sú zraniteľní voči podvodným ponukám. 

Cunningham tvrdí, že v tomto sektore je potrebná transparentnosť.

Dodal, že manipulácia s cenami zostáva pre ASX ďalším problémom. Cunningham konkrétnejšie poukázal na manipuláciu v sociálnych sieťach ako na oblasť, na ktorú si treba dávať pozor.

ASX pozoruje kanadský trh po tom, čo krajina ako prvá predstavila bitcoinový ETF. Cunningham poznamenáva, že vzhľadom na to, že ide o novú triedu aktív, je potrebné venovať viac času jej odhaleniu v Austrálii.

Krypto ETF bude potenciálne vyvíjať tlak na tradičné prijímanie kryptomien v Austrálii. To otvorí dvere investorom do zaradenia aktív ako bitcoin do ich akciového portfólia.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Sources: Australia’s first crypto ETF might launch by the end of the year. [online]. [cit. 2021-04-30]. Dostupné na: https://finbold.com/australias-first-crypto-etf-might-launch-by-the-end-of-the-year/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here